"Od piosenki Zbyszka Wodeckiego nazwałem moją córkę i firmę" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 13:43
- Zbyszek skomponował piosenkę "Izolda". Usłyszałem ją rano w radiu, dzwonię do Zbyszka i mówię: "Piękna piosenka, jak kiedyś będę miał łódkę, to nazwę ją Izolda". W życiu nie miałem nawet pół dziurawego, gumowego pontonu, nie mówiąc już o łódce. Bóg dał mi jednak córkę i firmę. Obie nazwałem Izolda - mówi w reportażu "W słońcu Zbyszka" Włodzimierz Patorski, fan i przyjaciel Zbigniewa Wodeckiego.
Zbigniew Wodecki był inspiracją dla wielu twórców
Zbigniew Wodecki był inspiracją dla wielu twórcówFoto: Tadeusz Ibrom/Shutterstock

22 maja minęła piąta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. O tym niezwykłym artyście opowiada reportaż Jakuba Tarki "W słońcu Zbyszka", który przypomnieliśmy w Jedynce. 

Czy można się zaprzyjaźnić ze swoim fanem do tego stopnia, by go regularnie odwiedzać, dzwonić do niego, zapraszać za kulisy, a nawet wspólnie zaśpiewać piosenkę? Tak, ale musi zaiskrzyć...

W reportażu "W słońcu Zbyszka" przedstawione są wspomnienie o zmarłym muzyku i wokaliście Zbigniewie Wodeckim i historia jego wieloletniej przyjaźni z fanem Włodzimierzem Patorskim.


Posłuchaj
29:30 Jedynka reportaż w słońcu zbyszka 24.05.2022.mp3 "W słońcu Zbyszka" - reportaż Jakuba Tarki (Noc z reportażem/Jedynka) 

***

Zbigniew Wodecki urodził się w Krakowie 6 maja 1950 roku. Jego ogromna pasja do muzyki sprawiła, że zaczął śpiewać oraz został multiinstrumentalistą. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach, z czasem nauczył się także grać na trąbce i fortepianie. Pomimo że na początku został wyrzucony z liceum muzycznego, Państwową Szkołę Muzyczną ukończył z wyróżnieniem. 

Kariera Zbigniewa Wodeckiego zaczęła się rozwijać w latach 60., kiedy zaczął grać na skrzypcach w zespołach Anawa i Czarne Perły. Następnie koncertował ze znaną artystką Ewą Demarczyk. W swoich utworach opowiadał o codzienności oraz ludzkich pasjach. Często śpiewał o tym, jak należy żyć, aby być szczęśliwym, dlatego niektóre kompozycje są niezwykle optymistyczne i romantyczne. Jedną z piosenek, znaną wszystkim pokoleniom, jest tytułowy utwór do bajki o pszczółce Mai.

Każdy występ Zbigniewa Wodeckiego wywoływał uśmiech na twarzach słuchaczy. Jego talent i muzyka zostały docenione w wielu konkursach, m.in. dwukrotnie został laureatem Fryderyka oraz Złotego Fryderyka. Na cześć zmarłego w 2017 roku artysty odbywa się także specjalny festiwal, podczas którego wykonywane są utwory artysty.

***

Tytuł reportażu: "W słońcu Zbyszka"

Autor: Jakub Tarka

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 2.11

pg

Czytaj także

Andrzej Kuryło: poznałem Zbyszka Wodeckiego w bardzo trudnych dla niego czasach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 16:58
W dorobku Andrzeja Kuryły, jak się ocenia, jest ponad 500 nagranych piosenek z jego tekstami. Tworzył dla wielu znanych polskich artystów m.in. dla Zbigniewa Wodeckiego. Andrzej Kuryło na antenie Programu 1 Polskiego Radia wspominał zmarłego piosenkarza oraz opowiedział o nowo powstałej piosence "Na odległość" i współpracy z Felicjanem Andrzejczakiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przez całe życie sympatyzował z jazzem". Napiórkowski o Zbigniewie Wodeckim

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 16:08
- Zbyszek Wodecki był jazzmanem w takim sensie, że bardzo interesował się tym światem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Napiórkowski, który wspólnie z grupą znanych muzyków nagrał płytę "Wodecki Jazz '70 - dialogi". Jak współcześni jazzmani poradzili sobie z często niejazzową, a jednak osadzoną w jazzowej formie, muzyką Zbigniewa Wodeckiego?
rozwiń zwiń