Zbigniew Rau: wizyta Josepa Borrella w Rosji powinna odbyć się później, po podróży do Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 18:12
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau potwierdził, że nie popierał wizyty w Rosji w przyszłym tygodniu szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania w Brukseli ministrów spraw zagranicznych 27 krajów. Jak mówił, powinny ją poprzedzić rozmowy z sekretarzem stanu nowej administracji USA.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauFoto: Unia Europejska 2021

Zrzut ekranu 2021-01-19 173641.jpg
"Pałac Putina jak 39 księstw Monako, winnice, starzy koledzy w schematach korupcyjnych". Nowe śledztwo Nawalnego

Szef polskiego MSZ powiedział po naradzie, że na tego typu wizyty jest wcześnie i że powinno być spełnionych kilka warunków.

Przede wszystkim, jak ocenia, sytuacja w Rosji powinna być najpierw przedyskutowana z nowym amerykańskim sekretarzem stanu.

- To wzmocniłoby pozycję Josepa Borrella w rozmowach z rosyjskimi władzami. Ja też podkreślałem, że byłoby lepiej najpierw polecieć do Kijowa, biorąc pod uwagę sytuację u naszych wschodnich partnerów. Połowa z nich straciła swoje terytoria z powodu polityki prowadzonej przez Rosję - dodał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.


Posłuchaj
00:26 rauu.mp3 Zbigniew Rau o podróży szefa dyplomacji do Rosji (źr. IAR)

Czytaj także:

Natomiast szef unijnej dyplomacji Josep Borrell argumentował, że jego wizyta w Moskwie w przyszłym tygodniu będzie okazją do przekazania negatywnego stanowiska Wspólnoty wobec tego, co dzieje się w Rosji i potępienia ostatnich wydarzeń.

pap_20200229_0TN (1).jpg
W Rosji znacznie ograniczono prawa człowieka. Działacz Memoriału: Kreml może się znów zdecydować na rodzaj agresji zewnętrznej

Chodzi o aresztowanie Aleksieja Nawalnego oraz brutalne tłumienie demonstracji w jego obronie, co miało miejsce w sobotę, a także falę aresztowań.

Na razie Unia nie rozpatruje zaostrzenia sankcji wobec Rosji mimo presji ze strony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. To te same kraje, które zgłaszały zastrzeżenia wobec wizyty Josepa Borrella w Moskwie.

Na najwyższym szczeblu sytuacja w Rosji zostanie omówiona szerzej na marcowym szczycie z udziałem przywódców 27 unijnych krajów.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/agkm

Czytaj także

Otrucie Nawalnego. Siergiej Aleksaszenko: Nawalny ostatnio mało podróżował, Kreml czekał na okazję. Decyzja zapadła dawno

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 16:00
- Liczba osób, które Kreml starał się nastraszyć albo zabić – jest dostatecznie długa. Aleksiej Nawalny przedstawia duże zagrożenie dla Kremla. To jedyny polityk opozycyjny, który konsekwentnie i bardzo aktywnie stawia czoło reżimowi. Przeszkadzał Kremlowi. Nie mam specjalnych wątpliwości co do tego, kto mógł pokusić się o zamach na jego życie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Aleksaszenko z Fundacji imienia Borysa Niemcowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demonstracje w obronie Nawalnego w Rosji. Setki zatrzymanych, w tym żona opozycjonisty

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 13:15
863 osoby zatrzymane zostały w sobotę w kilkudziesięciu miastach Rosji podczas demonstracji w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. W Moskwie wśród zatrzymanych jest żona polityka Julia Nawalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa europosłów chce sankcji wobec Rosji. Chodzi o sprawę Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 12:09
Przedstawiciele czterech grup w Parlamencie Europejskim zaapelowali o sankcje wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka w Rosji, lub je umożliwiających. Pod listem do przewodniczącej Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji podpisali się Anna Fotyga z grupy konserwatystów, Miriam Lexmann z chadeków, Raphael Glucksmann z frakcji socjalistów oraz Petras Austrevicius. To reakcja na niedawne aresztowanie w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i ubiegłoroczną próbę jego otrucia
rozwiń zwiń