Skąd wzięła się nazwa Bieszczady?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:57
W "Jedynce Dzieciom" mówiliśmy jednym z najpiękniejszych polskich pasm górskich - w najmniej odkryte i najmniej schodzone przez turystów Bieszczady: Mineralne Uherce, Ustjanowa, Tarnica, Rozsypaniec, połoniny Wetlińska i Caryńska. Skąd właściwie wzięła się nazwa: Bieszczady i kim był legendarny San? 
Widok na bieszczadzkie szczyty od strony Terki
Widok na bieszczadzkie szczyty od strony TerkiFoto: Lukasz Barzowski/shutterstock

Opowiedział o tym LeeAn Dudka z Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej.


Posłuchaj
14:56 2021_11_05 19_08_53_PR1_Jedynka_Dzieciom.mp3 Skąd wzięła się nazwa Bieszczady? (Jedynka Dzieciom)

 

***

Tytuł audycji: Jedynka Dzieciom

Prowadziła: Joanna Ficińska 

Data emisji: 5.11.2021

Godzina emisji: 19.08

ans 

Czytaj także

Poznajemy najciekawsze polskie góry i pogórza

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 19:30
Program zbierania odznak turystycznych dla zapalonych turystów górskich i żółtodziobów, jeśli chodzi o wspinaczkę. Uczestnicy zbierają odznaki, kiedy zdobędą jakiś szczyt i zarazem dowiadują się o nim ciekawych informacji. Rozmowa o najciekawszych polskich wieżach widokowych, górach i pogórzach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o pomnikowych drzewach w Polsce. Najstarszy dąb ma 760 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 21:40
Drzewa od dawna zajmowały szczególne miejsce w świadomości ludzi. Nasi praojcowie czcili je jako święte, a już w 1347 roku król Kazimierz Wielki w statucie wiślickim zakazał wycinania wiekowych dębów. Był to pierwszy akt prawny, związany z ochroną przyrody w Polsce. Od tamtej pory prawa zmieniały się wielokrotnie, jednak drzewa wciąż pozostały pomnikami naszej historii i tożsamości narodowej. Najstarsze z nich to istne skarby polskiej przyrody. W "Jedynce Dzieciom" porozmawialiśmy o najciekawszych pomnikowych drzewach w Polsce. Jedno z najstarszych to dąb Chrobry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planowanie wydatków i oszczędzanie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 19:47
W "Jedynce Dzieciom" mówiliśmy o planowaniu wydatków, oszczędzaniu czy odróżnianiu potrzeb od zachcianek. Poznaliśmy pojęcia takie jak rata kredytu, budżet domowy, wolny rynek, popyt i podaż.
rozwiń zwiń