Dzień hołdu, wspomnień i wzruszeń

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 17:21
Pod hasłem "Historia żywa. Kresy 1939" w Muzeum Katyńskim na terenie warszawskiej Cytadeli spotkały się rodziny ofiar zbrodni sowieckich w Polsce i Rodziny Katyńskie z Kresów Wschodnich.
Audio
  • Relacja ze spotkania w Muzeum Katyńskim z okazji 77. rocznicy napaści Sowietów na Polskę (Ekspres Jedynki)
Epitafium Katyńskie w Muzeum Katyńskim w Warszawie.
Epitafium Katyńskie w Muzeum Katyńskim w Warszawie.Foto: PAP/Leszek Szymański

Maria Okońska, córka zamordowanego w obozie w Charkowie Karola Hauke, 1 września 1939 roku miała 9 lat. - Miałam iść do 3 klasy. Rano, przy śniadaniu powiedziano mi, że wybuchła wojna i szkoła jest zamknięta, z czego się bardzo ucieszyłam. Wyszłam na ulicę aby pobiegać, ale zauważyłam, że przechodzący ludzie mieli zasmucone miny. Poczułam, że moja wesołość jest nie na miejscu. Tego dnia ostatni raz widziałam mojego ojca - wspominała córka oficera.

Spotkanie odbyło się pod patronatem zamordowanego w Katyniu oficera Leopolda Łojka, a także z okazji otwarcia w Muzeum Katyńskim wystawy poświęconej synowi Leopolda - Jerzemu Łojkowi, historykowi, który jako pierwszy próbował dociekać prawdy o zbrodni katyńskiej.

O wystawie opowiedział dr Marek Tarczyński. Szczegóły w nagraniu audycji.

***

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Data emisji:
16.09.2016

Godzina emisji: 16.25

Materiał wyemitowano w audycji: "Ekspres Jedynki"

ab/tj

Czytaj także

Katyń to nie jest tylko sowieckie kłamstwo

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 10:58
- Kiedy dotarłam do tego dokumentu, myślałam, że to halucynacja - mówiła podczas specjalnej konferencji badaczka Krystyna Piórkowska, która w archiwum USA natrafiła na zeznanie amerykańskiego żołnierza potwierdzające sowiecką odpowiedzialność za zbrodnię katyńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć o Katyniu w warszawskiej Cytadeli

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 13:19
W dniu uroczystego otwarcia nowej siedziby Muzeum Katyńskiego w Warszawie poświęcimy mu audycję "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń