Prawo do godnego życia dla dorosłych niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 23:41
- Nikogo nie interesuje, co stanie się z takimi osobami, jak mój dorosły niepełnosprawny syn, a ich największy problem pojawi się, gdy stracą oparcie w rodzinie - mówi Jolanta Lorens.
Audio
  • Jak można pomóc dorosłym niepełnosprawnym? (Ekspres Jedynki)
Poruszanie się na wózku inwalidzkim nie musi oznaczać braku życia zawodowego. Akcja 25 i co dalej? zwraca uwagę na problem integracji dorosłych osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami
Poruszanie się na wózku inwalidzkim nie musi oznaczać braku życia zawodowego. Akcja 25 i co dalej? zwraca uwagę na problem integracji dorosłych osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościamiFoto: ericneitzel via Foter.com / CC BY-NC

Akcja 25 i co dalej? ma na celu zwrócenie uwagi na życie dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą otrzymać pomocy ze strony rodziców. Brakuje ważnych rozwiązań systemowych, umożliwiających osobom z problemami z poruszaniem czy innymi trudnościami lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

- Taki człowiek bez pomocy rodziny zostaje skierowany do pierwszej placówki, w której jest wolne miejsce, bez względu na to, czy jest ona dostosowana do jego potrzeb. Dzieje się tak dlatego, że nie ma w Polsce miejsc przystosowanych do całodobowej opieki nad osobami 30- czy 40-letnim - mówi mama dorosłego niepełnosprawnego, Jolanta Lorens.

Jak można uwrażliwić innych na problem osób niepełnosprawnych i ich rodzin? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Przygotował: Wojciech Urban

Goście: Jolanta Lorens (matka dorosłego niepełnosprawnego), Anna Dymna (aktorka i prezes Fundacji Mimo Wszystko)

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 15.43

sm/mg

Czytaj także

Polskie Miss na wózku inspirują świat

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 17:31
- Chcemy, by Europa była bardziej zintegrowana i aby na konkursie Miss World Wheelchair wystąpiło więcej naszych sąsiadów - mówi Katarzyna Wojtaszek z Fundacji Jedyna Taka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomagać niepełnosprawnym, żeby... nie szkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 20:06
- Żegnając się z niewidomymi kolegami mówiłam "do widzenia", "do zobaczenia", a potem zastanawiałam się, czy to właściwe. Ale co niby mielibyśmy mówić: "do pomacania" czy "do usłyszenia"?! Taka komunikacja jest zupełnie naturalna – mówi Małgorzata Szumowska, dyrektorka Niewidzialnej Wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztuka i życie"- reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 08:00
Opowieść o Renacie Jasińskiej, która prowadzi zawodowy teatr z niepełnosprawnymi. Aktorka, represjonowana w PRL, w stanie wojennym występowała w kościołach. Razem z koleżanką założyły opozycyjny teatr.
rozwiń zwiń