Żołnierze Wyklęci na kolekcjonerskiej serii monet NBP

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 10:50
- Monet Narodowego Banku Polskiego będzie więcej, a na razie wydajemy dwie. Do końca tego roku zostaną wyemitowane trzy z serii "Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni" - mówi Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego.
Audio
  • Narodowy Bank Polski wypuszcza nową serię monet kolekcjonerskich (Ekspres Jedynki)
Srebrne monety o nominale 10 zł z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni - Danuta Siedzikówna ps. Inka oraz Żołnierze Niezłomni. Numizmaty zostały wybite w srebrze próby 925 stemplem lustrzanym. Ich wymiary to 32 mm, waga 14,14 g. Na rewersach znajduje się tampondruk w postaci biało-czerwonej flagi, na której umieszczono symbol Pols
Srebrne monety o nominale 10 zł z serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" - Danuta Siedzikówna ps. "Inka" oraz Żołnierze Niezłomni. Numizmaty zostały wybite w srebrze próby 925 stemplem lustrzanym. Ich wymiary to 32 mm, waga 14,14 g. Na rewersach znajduje się tampondruk w postaci biało-czerwonej flagi, na której umieszczono symbol PolsFoto: PAP/Marcin Obara

Pierwsze dwie srebrne monety kolekcjonerskie upamiętniają Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę "Inkę". Ma to związek z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowanymi na 1 marca. Monety NBP mają dać początek serii, która będzie liczyła ponad 20 sztuk.

- Awersy obu monet są takie same i jest to orzeł rozrywający w bardzo dynamicznym projekcie kraty więzienne. Oczywiście pojawiają się także elementy charakterystyczne dla polskiego bilonu, jak orzeł, napis Rzeczpospolita Polska i nominał 10 zł - tłumaczy w radiowej Jedynki przedstawicielka Narodowego Banku Polskiego.

O kolejnych monetach mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Przygotował: Arkadiusz Augustyniak

Gość: Barbara Jaroszek (Narodowy Bank Polski)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 15.26

sm/mg

Czytaj także

Ten ważny procent podatku, który pomaga spełniać marzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 18:52
- Pomagać słabszym jest naszym obowiązkiem, a warto popracować nad tym, by przypomnieć sobie, że to również nasz ogromny przywilej. Wydaje mi się, że z takim podejściem do sprawy uda nam się zrobić znacznie więcej - mówi aktor Mateusz Damięcki.
rozwiń zwiń