Pomoc dla tych, których jedynym dobytkiem jest życie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 21:44
- Aleppo to dziś miasto ruin, ciemności, a zarazem życia, które wciąż w nim się tli, jest i będzie. Przed wojną mieszkało w nim 5 milionów mieszkańców, a dziś jest to ok. milion 800 tys. osób - opowiada Marta Titaniec z Caritas Polska.
Audio
  • Maria Titaniec opowiada o tym, jak możemy pomóc potrzebującym w Syrii (Ekspres Jedynki)
Marta Titaniec z Caritas Polska
Marta Titaniec z Caritas PolskaFoto: W. Kusiński/ PR

Akcja Rodzina Rodzinie jest prowadzona od października minionego roku przez Caritas Polska i polega m.in. na pomocy rodzinom z Aleppo w Syrii. Dotychczas na ten cel udało się zebrać ponad 9 milionów złotych, z których część trafiła już do osób potrzebujących.

Od lipca 2015 roku w Aleppo nie ma prądu, a od ponad dwóch lat nie ma także wody. - Proszę sobie wyobrazić, by przeżyć w ten sposób choćby jeden dzień, ale dla wielu osób od dwóch lat jest to codziennością. Ludzie są tym udręczeni i potwornie zmęczeni, a 80 procent wschodniego Aleppo jest zniszczone - wspomina pracowniczka Caritas Polska, która właśnie wróciła z Syrii.

Dla wielu Syryjczyków największym obecnie dobytkiem jest ich własne życie, bo nie zostało im już prawie nic. Ceny leków wzrosły w Aleppo o 300 procent, choć to tylko jedno z utrudnień, z jakimi muszą się zmagać mieszkańcy. O ich problemach i tym, jak każdy z nas może pomóc dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Gość: Marta Titaniec (Caritas Polska) 

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 15.31

sm/pg

Czytaj także

Polacy organizują akcje pomocy dla poszkodowanych cywilów z Aleppo

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 16:32
Można się o nich dowiedzieć m.in. z portali społecznościowych. W pomoc dla Syryjczyków angażuje się m.in. Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc humanitarna i sytuacja w Aleppo

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 16:27
W Aleppo jeszcze niedawno toczyły się ciężkie walki zbrojne. Teraz przed mieszkańcami tego miasta nie mniej ciężka walka o powrót do normalności. Dla polityków to, co się dzieje w Aleppo jest jedynie elementem globalnej układanki. Aleppo potrzebuje pomocy, ale czy dociera ona do wszystkich potrzebujących? - o tym rozmawiali uczestnicy "Debaty Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie pomagać Syryjczykom?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 19:30
Tylko jeden konwój humanitarny dotarł w styczniu do Syrii, na więcej nie zgodziły się władze i grupy zbrojne - poinformowała Yara Sharif, rzeczniczka wysłannika ONZ ds. Syrii.
rozwiń zwiń