Pełne atrakcji obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 19:43
W Piotrkowie Trybunalskim odbyły się w piątek obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem prezydentów obydwu państw.
Audio
  • Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim (Ekspres Jedynki)
  • Wyprawa Traktem Wielu Kultur w Piotrkowie Trybunalskim (W samo południe/Jedynka)
  • Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim - konkurs piosenki (Ekspres Jedynki)
  • Spaceru śladami filmów i seriali, które były kręcone w Piotrkowie Trybunalskim (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Dlaczego Piotrków jest Trybunalski? (W samo południe/Jedynka)
  • Polsko-Węgierskie Targi Turystyki Kulinarnej (Ekspres Jedynki)
  • Rywalizacja w układaniu kostki Rubika elementem Polsko-Węgierskiego Dnia Przyjaźni w Piotrkowie Trybunalskim (Ekspres Jedynki)
Prezydent Węgier Janos Ader (L) oraz prezydent RP Andrzej Duda (P) podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w Piotrkowie Trybunalskim. Węgierska para prezydencka przybyła do Polski z dwudniową wizytą w ramach obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Prezydent Węgier Janos Ader (L) oraz prezydent RP Andrzej Duda (P) podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w Piotrkowie Trybunalskim. Węgierska para prezydencka przybyła do Polski z dwudniową wizytą w ramach obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-WęgierskiejFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Polskę i Węgry łączy nie tylko wiele wieków wspólnej historii, ale również wielka pomoc w czasie antykomunistycznego powstania w Budapeszcie w 1956 roku. Na dziedzińcu zamku królewskiego w Piotrkowie Trybunalskim stoją… buty Józefa Stalina. W październiku 1956 w Budapeszcie obalono pomnik radzieckiego polityka, palnikiem odcinając nogi dyktatora. W ten sposób w polskim posiadaniu znalazły się jego buty. - Na naszej wystawie prezentujemy symbole, pokazujące pomoc Polaków i zaangażowanie w sprawę Węgier - mówi Jacek Ziętek, kustosz działu historii muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

W ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim można oglądać wystawy: "Węgry 1956. Twarze i przedmioty", "Z Budapesztu do Krakowa. Węgrzy na tronie polskim", "Zatarta pamięć" i "1000 lat przyjaźni i tradycji polsko-węgierskiej". O tym jak łączy nas nie tylko wspólna historia, ale również wzornictwo i rękodzieło mówimy w nagraniu audycji. Tam również relacje Patryka Michalskiego z Traktu Wielu Kultur, który można zwiedzać w Piotrkowie Trybunalskim i spaceru śladami filmów i seriali, które były kręcone w tym mieście.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 16.49

sm/pg/gs

Czytaj także

"Zaufanie, które budowało się 26 lat, to jest coś wyjątkowego"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 18:59
- Współpraca wyszehradzka jest bardzo ważna dla Słowacji, ale też dla Czech, Węgier i Polski. Dla Słowacji dlatego jest ważna, że jest ona najmniejszym z państw wyszehradzkich. Pomaga ona usłyszeć głos Słowacji w UE - mówił na antenie radiowej Jedynki Tomáš Strážay, ekspert Slovak Foreign Policy Association.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słoiki, Praga i feniks z popiołów. W stu słowach o Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 17:31
- Ciekawe dla mnie jest to, że Warszawiacy bardziej lubią Warszawę niż Budapeszt Budapesztańczycy. Czuć, że Polacy kochają swoją stolicę i to było dla mnie niesamowite przeżycie - mówi Gáspár Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń