Kolejni polscy sprawiedliwi. "To daje nadzieję na przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 19:53
- Dla mamy zawsze najważniejszy był człowiek jako osoba, której należy się szacunek, pomoc i życzliwość. Jestem bardzo wdzięczna, że ta postawa została zauważona i wynagrodzona - mówiła córka uhonorowanej Zofii Modzelewskiej, Salomea Jelinowska.
Audio
  • Relacja Witolda Banacha z wręczenia tytułu Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata (Ekspres Jedynki)
Syn uhonorowanych - Witold Topolewski odbiera medal przyznany Helenie i Bolesławowi Topolewskim oraz ich córce Antoninie, medal wręcza ambasador Izraela w Polsce Anna Azar
Syn uhonorowanych - Witold Topolewski odbiera medal przyznany Helenie i Bolesławowi Topolewskim oraz ich córce Antoninie, medal wręcza ambasador Izraela w Polsce Anna AzarFoto: PAP/Paweł Supernak

Kolejni Polacy zostali odznaczeni tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Uroczystość nadania tytułu sześciu polskim rodzinom odbyła się 20 kwietnia w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Podczas ceremonii ambasador Izraela w Polsce Anna Azari wręczyła dyplomy honorowe oraz medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata rodzinom Bohaterów ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

- Wręczanie tych medali jest świętą misją, jest to uznanie całkowitego dobra, które daje nam nadzieję na przyszłość całej ludzkości. W tych trudnych czasach, kiedy Żydzi byli prześladowani i mordowani, a ludzkie odruchy odeszły w zapomnienie, owi ludzie wykazali się nie tylko wielką odwagą, ale przede wszystkim ludzką przyzwoitością - mówiła ambasador Izraela w Polsce.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 16.48

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. "Ich dobre czyny dają wiarę w lepszy świat"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 04:19
- Wiem, że ryzykuję życiem swoim i mojej rodziny, ale nie mogę odmówić pomocy. Jestem wysłannikiem Boga - powiedział Ewie Turzyńskiej w czasie II wojny światowej ksiądz Mikołaj Ferenc. Na wniosek rodziny ocalonych duchowny został odznaczony nagrodą "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwy "Azyl". Z wizytą w willi warszawskiego zoo

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 10:30
Od dziś w kinach "Azyl", film o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo przez dyrektora Jana Żabińskiego i jego żonę Antoninę (w tej roli Jessica Chastain).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniana historia żydowskich nacjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:00
Gościem Jana Pospieszalskiego był Robert Kaczmarek - autor filmów dokumantalnych ukazujących nieznane fakty dotyczące organizacji żydowskich i powstania w getcie warszawskim.
rozwiń zwiń