Wierszyna - najbardziej polska z syberyjskich wsi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:00
Do tej małej miejscowości położonej 130 km od Irkucka Polacy przybyli w 1910 roku z Zagłębia Dąbrowskiego nie jako zesłańcy, ale jako osadnicy. Dziś mieszka tam ok. pół tysiąca osób, prawie wszyscy mają polskie korzenie.
Audio
  • Wierszyna - mała Polska na Syberii (Ekspres Jedynki)
Zamieszkała przez Polaków wieś Wierszyna na Syberii
Zamieszkała przez Polaków wieś Wierszyna na SyberiiFoto: Fot.: Edyta Poźniak/Polskie Radio

Na początku XX wieku sytuacja gospodarcza na obecnych ziemiach polskich nie była zbyt dobra, dlatego masowo wyjeżdżano "za chlebem". Część Polaków wybierała Stany Zjednoczone, część - zachęcana przez carskich urzędników - jechała wgłąb Rosji. Każdy osadnik miał dostać ziemię i pieniądze na zagospodarowanie, ale nikt nie wspominał o ostrych zimach z temperaturą poniżej -40oC.

- Jechali z Polski trzy tygodnie, zima była bardzo surowa, osadnicy zaczęli budować ziemianki, a później domy, nauczyli się rąbać drzewo - mówi 91-letni Jan Pietrzyk, jeden z najstarszych mieszkańców Wierszyny, historyk-amator.

Dziś dzieci z klas 1-4 uczą się języka polskiego na miejscu, w szkole w Wierszynie, starsze - w pobliskiej miejscowości Dundaj. A Ojciec Karol Lipiński, proboszcz miejscowej parafii, odprawia msze po polsku.

Nie zawsze jednak tak było. W jaki sposób Kościół katolicki był zwalczany w czasach ZSRR? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Przygotowali: Edyta Poźniak i Piotr Pogorzelski

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 15.23

mg/mz

Czytaj także

Polska wieś Wierszyna

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 00:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy, którzy zapisali się w historii Syberii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 09:41
Bajkał to najgłębsze i najbardziej tajemnicze jezioro na świecie. Jako pierwsi dokładnie zbadali je Polacy, a konkretnie polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Wiktor Godlewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy z Syberii coraz częściej wyjeżdżają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 11:49
W poniedziałek w życie weszła ustawa o repatriacji, która umożliwia przyjazd do Polski na stałe osobom polskiego pochodzenia. Ustawa to dziejowa sprawiedliwość, ponieważ potomkowie osób przymusowo wywiezionych na Syberię po raz pierwszy mają tak szerokie wsparcie państwa w powrocie i zaadoptowaniu się do warunków życia w kraju.
rozwiń zwiń