Pierwszy taki album o generale Józefie Hallerze

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 22:58
- Album "Generał Józef Haller 1873-1960" jest przede wszystkim opowieścią biograficzną, ale pokazuje też wielki wysiłek zbrojny Polaków - mówi dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, profesor Sławomir Cenckiewicz.
Audio
  • Witold Banach o albumie na temat gen. Józefa Hallera (Ekspres Jedynki)
Album został wydany we współpracy w Wojskowym Biurem Historycznym. Publikacja powstała w setną rocznicę powstania Błękitnej Armii generała Hallera
Album został wydany we współpracy w Wojskowym Biurem Historycznym. Publikacja powstała w setną rocznicę powstania "Błękitnej Armii generała Hallera"Foto: IPN/ materiały prasowe

Wyd. IPN Wyd. IPN

Instytut Pamięci Narodowej wydał album, poświęcony gen. Józefowi Hallerowi i dowodzonym przez niego żołnierzom. Publikacja "Generał Józef Haller 1873-1960" zawiera kilkaset fotografii dokumentujących życie jednego z ojców polskiej niepodległości.

- Istniejąca literatura na temat generała jest bardzo skąpa. Jest to pierwszy tak obszerny album poświęcony jego osobie - mówi Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

W albumie są archiwalia dotyczące działań generała w czasie walk z bolszewikami i w międzywojniu oraz dokumentujące jego działania na emigracji w czasie i po II wojnie światowej na rzecz sprawy polskiej.

Generał Józef Haller zmarł 4 czerwca 1960 roku w Londynie, a rok 2017 na mocy uchwały Senatu w rok 2017 jest rokiem generała Józefa Hallera.

Więcej o albumie, wydanym w ramach obchodów roku generała Hallera w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Przygotował: Witold Banach

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 16.45

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

IPN przekazuje książki Polakom na Litwie. "Chcemy zachować ciągłość"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 20:40
- Chcemy, aby więź podtrzymywana przez kolejne pokolenia Polaków na Litwie trwała - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezkompromisowa walka o prawdę. Pamiętajmy o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:42
- Jan Karski dokonał bardzo bohaterskiego czynu, natomiast wiedza o tym, nawet w Polsce, jest niewielka - mówi Członek Zarządu Towarzystwa Jana Karskiego Marek Wieczerzak.
rozwiń zwiń