Co robić, gdy spotkamy na drodze łosia?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 22:09
- Wypadki z udziałem łosi zdarzą się po zmierzchu, w nocy i nad ranem. Gdy widzimy napisy uwaga na łosie i słupki ostrzegające przed tymi zwierzętami, to zwolnijmy, bo łosie tych tablic nie przeczytają - podkreśla Mirosław Radkiewicz z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
Łosie są gatunkiem łownym, wcześniej objętym w Polsce całoroczną ochroną.
Łosie są gatunkiem łownym, wcześniej objętym w Polsce całoroczną ochroną.Foto: Greg and Jan Ritchie/ Shutterstock

W Polsce żyje ok. 28 tysięcy łosi. Zwierzęta te lubią tereny bagienne, podmokłe i potrzebują dużo pokarmu. Wystraszone łosie na drodze potrafią zachowywać się nieprzewidywalnie, więc warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które umożliwią bezpieczeństwo w przypadku bliższego spotkania.

- Łosie nie boją się samochodów, bo nie kojarzą się im z żadnym zagrożeniem. Zwierzęta te swobodnie przemieszczają się z miejsc żerowania do miejsc spoczynku i czasami łączy się to z przekraczeniem dróg. Jeśli zobaczymy w pobliżu drogi łosia, to należy bezwzględnie zwolnić prędkość, zatrzymać się i poczekać aż zwierzę opuści drogę - opowiada.

O tym, jakie sposoby na ochronę łosi zastosowano w krajach skandynawskich i jakie skutki niesie ich bytowanie, mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 15.25

sm/mg

Czytaj także

Święto Niezapominajki przypomina nie tylko o bogactwie lasu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 13:00
- W tym roku w ramach Święta Niezapominajki chcemy pokazać, że las to świetne miejsce wypoczynku i znakomite sąsiedztwo - mówi Edyta Nowicka z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biebrzański Park Narodowy. Królestwo ptaków i łosi

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:47
To największy park narodowy w Polsce. Ma powierzchnię większą niż Barbados, Seszele czy Malta. Jest nie tylko rajem dla zwierząt, ale także kajakarzy i fotografów.
rozwiń zwiń