X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co robić, gdy spotkamy na drodze łosia?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 22:09
- Wypadki z udziałem łosi zdarzą się po zmierzchu, w nocy i nad ranem. Gdy widzimy napisy uwaga na łosie i słupki ostrzegające przed tymi zwierzętami, to zwolnijmy, bo łosie tych tablic nie przeczytają - podkreśla Mirosław Radkiewicz z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
Łosie są gatunkiem łownym, wcześniej objętym w Polsce całoroczną ochroną.
Łosie są gatunkiem łownym, wcześniej objętym w Polsce całoroczną ochroną.Foto: Greg and Jan Ritchie/ Shutterstock

W Polsce żyje ok. 28 tysięcy łosi. Zwierzęta te lubią tereny bagienne, podmokłe i potrzebują dużo pokarmu. Wystraszone łosie na drodze potrafią zachowywać się nieprzewidywalnie, więc warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które umożliwią bezpieczeństwo w przypadku bliższego spotkania.

- Łosie nie boją się samochodów, bo nie kojarzą się im z żadnym zagrożeniem. Zwierzęta te swobodnie przemieszczają się z miejsc żerowania do miejsc spoczynku i czasami łączy się to z przekraczeniem dróg. Jeśli zobaczymy w pobliżu drogi łosia, to należy bezwzględnie zwolnić prędkość, zatrzymać się i poczekać aż zwierzę opuści drogę - opowiada.

O tym, jakie sposoby na ochronę łosi zastosowano w krajach skandynawskich i jakie skutki niesie ich bytowanie, mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 15.25

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święto Niezapominajki przypomina nie tylko o bogactwie lasu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 13:00
- W tym roku w ramach Święta Niezapominajki chcemy pokazać, że las to świetne miejsce wypoczynku i znakomite sąsiedztwo - mówi Edyta Nowicka z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biebrzański Park Narodowy. Królestwo ptaków i łosi

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:47
To największy park narodowy w Polsce. Ma powierzchnię większą niż Barbados, Seszele czy Malta. Jest nie tylko rajem dla zwierząt, ale także kajakarzy i fotografów.
rozwiń zwiń