W Dniu Pszczoły te owady nie mają czego świętować

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 16:48
Chyba wszyscy znają jedną z najbardziej popularnych myśli Einsteina, który powiedział, że jeśli z naszej planety znikną pszczoły, ludzkość przetrwa tylko cztery lata. A mówimy o tym nie bez powodu, bo dziś wielki Dzień Pszczół.
Audio
  • Na pszczoły z wielu stron czyhają różne zagrożenia (Ekspres Jedynki)
Pszczoły przy pracy
Pszczoły przy pracyFoto: Shutterstock/Amit Erez

Te jednak nie mają powodów do świętowania, bo z wielu stron zagrażają im: pasożyty, choroby, coraz to nowe sztuczne nawozy. Pomysłodawcy Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających proponują, że najwyższy czas, by pszczoły i inne owady zapylające objąć ochroną.

Ostatnio pojawiły się nowe neonikotynoidy, które dla pszczół są śmiertelnym zagrożeniem. W Polsce na razie obowiązuje zakaz ich stosowania, ale potężne koncerny chemiczne lobbują za jego zniesieniem.

Więcej szczegółów w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Przygotował: Patryk Michalski

Goście: Waldemar Kudła ( Prezyedent Polskiego Związku Pszczelarskiego), Janusz Kasztelewicz (Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych), Katarzyna Jagiełło (Greenpeace Polska)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 15.20

Nagranie wyemitowano w audycji Ekspres Jedynki.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Miejskie pszczoły” – Ewelina Karpacz-Obuładze

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 00:01
Jarek ma pasiekę na dachu kamienicy w której mieszka. Mateusz i Jola ustawili ule w Lasku Bródnowskim. Pszczoły mieszkają też na Pałacu Kultury. Szacuje się, że w Warszawie jest już około czterystu uli, a pszczela pasja ciągle się rozwija.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ścieki i glony jako źródło energii. "Potrzebujemy nowych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 22:10
Zamiast czyścić ścieki, polscy naukowcy robią z nich energię i szukają nowych zastosowań dla glonów. - Prowadzimy innowacyjne badania, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo odmienić nasze życie - mówi dr hab. inż. Marcin Zieliński z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
rozwiń zwiń