Apokaliptyczna wizja rzeczywistości Tadeusza Gajcego

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 14:30
16 sierpnia 1944 to data śmierci poety i żołnierza AK Tadeusza Gajcego. Dziś mijają 73 lata od śmierci - w Powstaniu Warszawskim - poety Tadeusza Gajcego. Jego grób znajduje się na Powązkach Wojskowych w kwaterze A27.
Audio
Tadeusz Gajcy
Tadeusz GajcyFoto: mat. pras.

W sierpniu serce Polski bije w Warszawie - nie tylko w godzinę "W", ale też przez kolejne 63 dni przypominające poszczególne wydarzenia Powstania Warszawskiego. Data przypomina również o śmierci wybitnego polskiego poety - Tadeusza Gajcego.

- Poeta dokonywał pięknych porównań. W swojej twórczości nie unikał tematów związanych z okrucieństwami wojny, mówił, że apokalipsie trzeba nadać nowe, lepsze imię - opowiada lider zespołu Contra Mundum.

Marta Januszewska wybrała się na Powązki Wojskowe, by odwiedzić grób autora "Do potomnego" razem z Norbertem "Smołą" Smolińskim, który m.in. wykonuje piosenki do tekstów Gajcego.

- Kolegą ze szkoły Tadeusza Gajcego był Wojciech Jaruzelski. Obaj uczęszczali do gimnazjum Ojców Marianów na Bielanach w Warszawie - relacjonuje Norbert Smoliński.

Artysta zainteresowanie twórczością Gajcego i historii Polski zawdzięcza ojcu, który zabierał go na cmentarz powązkowski i opowiadał o polskich bohaterach. Jeszcze w czasach dzieciństwa wpajał synowi wartości patriotyczne. 

Jakie uniwersalne wartości może przekazać współczesnemu czytelnikowi XX-wieczny poeta? Co o poezji Gajcego mówili inni wielcy pisarze? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Goście: Norbert "Smoła" Smoliński (lider zespołu Contra Mundum, który m.in. wykonuje piosenki do tekstów Gajcego)

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 15.30

ac/mg

Czytaj także

"Między koszmarem a idyllą". Życie i śmierć Gajcego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 19:30
– Stygmat niejednoznaczności pojawił się u niego już na początku. Wybitni artyści już tak mają – mówił prof. Stanisław Bereś, autor książki "Gajcy. W pierścieniu śmierci". Rozmowę o biografii poety przypominamy w dniu 73. rocznicy jego śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Trzebiński. Cudowny 22-latek, którego zabrała wojna

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:30
- Jak na tak młodego twórcę zostawił nam po sobie sporo skarbów - podkreślał prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o poecie i publicyście, który został rozstrzelany podczas ulicznej egzekucji w listopadzie 1943 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeta. Długie życie i "cicha sława" Leopolda Staffa

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 15:40
– Był jednym z pierwszych XX-wiecznych starych poetów. I umiał być starym poetą – mówiła historyk literatury prof. Anna Czabanowska-Wróbel w 60. rocznicę śmierci Leopolda Staffa.
rozwiń zwiń