Lodołamacze, czyli pracodawcy osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 18:00
W Polsce jest 4,5-7 mln osób niepełnosprawnych. Tylko jedna czwarta z nich pracuje, a to o połowę mniej niż unijna średnia. Pracodawcy najbardziej przyjaźni takim osobom otrzymali nagrody w konkursie Lodołamacze.
Audio
  • Problemy chronionego i otwartego rynku pracy - materiał Dariusza Kwiatkowskiego (Ekspres Jedynki)
  • Agata Kornhauser-Duda o konkursie Lodołamacze 2017 - materiał Sylwii Białek (Ekspres Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Firma V

Jak przekonuje Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami najlepszymi miejscami zatrudnienia są Zakłady Pracy Chronionej. Dysponują one odpowiednim wyposażeniem oraz kadrą uwrażliwioną na specjalne potrzeby pracowników.

- Jednak poprzedni rząd kładł nacisk na to, że liczy się otwarty rynek (czyli zatrudnianie niepełnosprawnych w zwykłych firmach, a nie chronionych zakładach - przyp. red.). W tym momencie dofinansowania do otwartego i chronionego rynku pracy są na tym samym poziomie, więc pracodawcy prowadzący ZPCh nie widzą powodu, by je utrzymywać, skoro kontroli mają cztery razy więcej niż firmy z otwartego rynku - wyjaśnia Monika Tykarska.

Jakie firmy zostały uhonorowane statuetkami? Jakie dofinansowania przysługują pracodawcom osób niepełnosprawnych? O tym w nagraniach.

Gala finałowa konkursu odbyła się 27 września 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Jej honorową patronką była Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła radiowa Jedynka.

***

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Przygotowali: Dariusz KwiatkowskiSylwia Białek

Data emisji: 27.09.2017

Godzina emisji: 16.45

Materiały wyemitowano w audycji Ekspres Jedynki.

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca dla niepełnosprawnych - pomysł nie tylko na biznes

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 11:53
- Warto przy tym skupić się na celu. Nie nastawiać wyłącznie na działalność na rzecz np. osób niewidomych - mówiła w radiowej Jedynce Jolanta Kramarz z Fundacji VisMaior.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trasa bez barier. Powstaje niezwykła aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 17:09
Studenci z Politechniki Warszawskiej tworzą aplikację dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie ona wskazywała optymalną drogę dojazdu do wybranego punktu, bez zaskakujących barier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zmiany czekają na uczniów ze specjalnymi potrzebami?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 18:40
Czy zmiany obejmą nauczanie indywidualne? Czym różni się ono od nauczania specjalnego? Co z orzeczeniami, zwłaszcza wydanymi przed 1 września tego roku?
rozwiń zwiń