Anna Zamecka: musiałam pójść za bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 23:59
- Na początku miał to być film fabularny, ale kiedy poznałam tę rodzinę zrozumiałam, że muszę za tymi bohaterami pójść - dlatego powstał film dokumentalny - mówi w audycji "Ekspres Jedynki" reżyserka nagrodzoną za film "Komunia" podczas gali tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych, które rozdano w sobotę wieczorem w Berlinie.
Audio
  • Anna Zamecka: musiałam pójść za bohaterami (Ekspres Jedynki)
Anna Zamecka
Anna ZameckaFoto: Grzegorz Krakowski/Polskie Radio

Film opowiada historię  13-letniego autystycznego chłopca, Nikodema, i jego o rok starszej siostry Oli, dzieci z rozbitej rodziny. Pierwsza Komunia Nikodema (spóźniona o kilka lat) staje się dla Oli okazją do zebrania całej rodziny przy wspólnym stole.

- Od pierwszego momentu, kiedy poznałam bohaterów wiedziałam, że to są wyjątkowi ludzie, bardzo ciekawe osobowości - mówi Anna Zamecka.

Jak reżyserce udało się wejść w życie rodziny z kamerą i osiągnąć tak naturalny efekt? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anną Zamecką.

***

Triumfatorem tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych okazał się film "The Square",  który zdobył 6 statuetek w najważniejszych kategoriach. Polacy a właściwie Polki zdobyły trzy statuetki "europejskich Oscarów" w kategoriach: dokumentu za film "Komunia" (Anna Zamecka), animacji - "Twój Vincent" (Dorota Kobiela) oraz za kostiumy - "Pokot" (Katarzyna Lewińska).

***

Materiał: Joanna Sławińska

Gość: Anna Zamecka (reżyserka)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 15.25

kh


Czytaj także

Włoska gwiazda filmowa, która nie jest Włoszką... tylko Polką

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 19:50
Kasia Smutniak uważana jest za jedną z najlepszych włoskich aktorek. Komedia "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" z jej udziałem otrzymała nagrodę David di Donatello - to włoski odpowiednik Oscara.
rozwiń zwiń