Posylwestrowe przepełnienie schronisk

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 20:07
- Chodzi o zmianę w ludzkim myśleniu, a nie o zmianę w schroniskach - mówi o problemie przepełnionych przytułków dla zwierząt Tomasz Karpiński ze straży miejskiej w Świeciu.
Audio
  • Posylwestrowe przepełnienie schronisk (Ekspres Jedynki/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Zabawa sylwestrowa nie dla wszystkich skończyła się pozytywnie. Jej ofiarą padło wiele zwierząt, i to pomimo akcji mających na celu zwiększenie świadomości właścicieli czworonogów. Schroniska pękają w szwach do tego stopnia, że zwierzęta mieszkają np. w garażu straży miejskiej.

- Sytuacja jest bardzo, bardzo trudna. Przed Świętami, schronisko już było pełne. W grudniu mieliśmy dwie fale: pierwszą przed Świętami, to były takie porządki przedświąteczne - mówi Tomasz Karpiński ze straży miejskiej w Świeciu, wolontariusz w schronisku dla zwierząt. - Druga fala była przed Sylwestrem. Już kilka dni wcześniej rozpoczęły się wystrzały. Wraz z wolontariuszami apelowaliśmy, pisaliśmy, prosiliśmy, aby zabezpieczyć psy. Mieliśmy kolejną falę psów, które biegały bez opieki. Ewidentnie widać, że są to ofiary sylwestrowych wystrzałów – komentuje nasz rozmówca.

Pozytywnym aspektem tej smutnej sytuacji jest zminiejszająca się liczba "żywych prezentów". Coraz mniej osób decyduje się na zakup bądź adopcję zwierzaka w ramach prezentu świątecznego.

Więcej na ten temat w audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Przygotował: Marcin Doliński

Goście: Tomasz Karpiński (straż miejska w Świeciu)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 15.22

wk/mg

Czytaj także

Wolontariat? Jesteś potrzebny zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:49
Praca w schronisku dla psów i kotów, ratowanie koni przed rzezią, walka z przemysłem futrzarskim, pomoc delfinom - tu najważniejsze są serce i empatia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
rozwiń zwiń