Puszcza Romincka - koniec świata i jego początek

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 18:00
Tu stykają się granice trzech państw. Tu klimat i roślinność najbardziej przypominają syberyjską tajgę. Tutaj także znajdują się tzw. Akwedukty Północy. Drugi odcinek "Skarbów natury" emitowaliśmy z Puszczy Rominckiej.
Audio
  • Puszcza Romincka - koniec świata i jego początek cz. I (Ekspres Jedynki)
  • Puszcza Romincka - koniec świata i jego początek cz. II (Ekspres Jedynki)
Mosty w Stańczykach nieopodal Puszczy Rominckiej
Mosty w Stańczykach nieopodal Puszczy RominckiejFoto: Shutterstock

To właśnie z Puszczy Rominckiej pochodzi choinka, która pojechała do Watykanu.

- To drzewko zostało wybrane dwa lata temu. 25-lecie diecezji ełckiej było ku temu świetną okazją. W pierwszej fazie znaleźliśmy kilkanaście świerków, po selekcji zostało 5. Potem biskup ełcki i nasz dyrektor dokonali wyboru osobiście. W gęstym lesie nie można znaleźć drzewka mającego cechy choinki, dlatego świerk musiał rosnąć na pastwisku w odosobnieniu. Ten świerk miał 28 metrów wysokości, ale został skrócony do 25 metrów, co miało symbolizować te 25 lat diecezji. Świerk został załadowany przy użyciu dwóch dźwigów. Ośmiu ludzi pracowało trzy dni, żeby potem związać ten świerk, bo miał u dołu szerokość około 9 metrów - powiedział Grzegorz Jejer, nadleśniczy Nadleśnictwa Gołdap.

Wcale nie trzeba jechać do dalekich Włoch, żeby zobaczyć starożytne akwedukty, bo bardzo podobne możemy zobaczyć w Stańczykach nieopodal Puszczy Rominckiej.

- To nie są starożytne akwedukty. Nowożytność tej konstrukcji rozpoczęła się w roku 1912, a koniec inwestycji nastąpił w październiku 1927 roku. Samo pojęcie 'akwedukty' przyłączono do konstrukcji w latach 60. - 70. ubiegłego wieku, kiedy bardzo szeroko rozwijała się turystyka i krajoznawstwo. Mosty mają lekko ponad 180 metrów długości i 36,6 metrów szerokości. Dokumenty mówią o tym, że most północny nie został dokończony, bo w 1945 roku szyny zniknęły. Po południowym moście pociagi śmigały - poinformował przewodnik Ryszard Dutkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

Tytuł audycji: "Skarby natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Reporter: Patryk Michalski

Goście: Henryk Bazylewicz (podleśniczy Leśnictwa Maków w Nadleśnictwie Gołdap), Jaromir Krajewski (dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej), Anna Falińska (Muzeum Ziemii Gołdapskiej), Ryszard Dutkiewicz (miejscowy przewodnik), Grzegorz Jejer (nadleśniczy Nadleśnictwa Gołdap)    

Data emisji: 26.01.2018

Godzina emisji: 15.10

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes PKP S.A.: realizujemy największy program od dziesięcioleci

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 08:40
25 listopada kolejarze i pracownicy kolei obchodzą swoje święto - Dzień Kolejarza. O tym, co obecnie dzieje się na kolei rozmawialiśmy w radiowej Jedynce z prezesem zarządu grupy PKP S.A. Krzysztofem Mamińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź swój dowód - może być nieaktualny

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 18:51
W 2017 roku dowód osobisty powinno wymienić aż 5 milionów Polaków. Jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą brak ważnego dokumentu i dlaczego nie warto czekać z tym do ostatniej chwili? O tym mówiliśmy w "Ekspresie Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarnowskie Góry - tu wydobywano srebro

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 18:15
Od 19 stycznia przez sześć kolejnych piątków, w ramach audycji "Ekspres Jedynki", emitujemy specjalny program na ferie "Skarby Natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce". Pierwszy odcinek programu nadawaliśmy z Tarnowskich Gór. Zapraszamy na wycieczkę po kopalni srebra i prawdopodobnie najstarszym parkiem w Europie, powstałym na zrekultywowanych terenach pogórniczych.
rozwiń zwiń