X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gmina Ropa - urokliwe miejsce na południu Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:09
Cisza, spokój, góry, rzeki i fascynująca, choć lekko zapomniana kultura łemkowska. To wszystko można znaleźć w tamtych okolicach. Gościny naszemu plenerowemu studiu udzieliło Nadleśnictwo Łosie w Beskidzie Niskim.
Audio
  • Gmina Ropa urokliwe miejsce na południu Polski cz. 1
  • Gmina Ropa urokliwe miejsce na południu Polski cz. 2
Wóz do przewożenia beczek z ropą. Stoją Żanna Orchel, Klaudia Zgiegień i Patryk Michalski
Wóz do przewożenia beczek z ropą. Stoją Żanna Orchel, Klaudia Zgiegień i Patryk MichalskiFoto: Polskie Radio

Zwiedzanie okolicy zaczęliśmy od szukania mazi. Kiedyś smarowano taką mazią osie kół w wozach drabiniastych, żeby koniom było lżej taki wóz ciągnąć. Wydawałoby się, że jak gmina Ropa, a za miedzą Gorlice, to maź robi się z ropy. To pół prawdy, bo wcześniej przez wieki surowiec do wyrobu mazi pozyskiwano z innego surowca niż ropa. Maziarze wozili swój wyrób po całej Europie Wschodniej od Łotwy i Estonii po Bałkany, a stworzyli bardzo sprawny i efektywny system sprzedaży.

- Jest jakaś magia zaklęta w tej ziemi. Magia, którą można odczytać - mówi Jula Doszna, która kultywuje łemkowska kulturę. Wspomina, jak uczyła się od starszych Łemków, a także w cerkwi.


Kasztel w Szymbarku  Fot. PR Kasztel w Szymbarku Fot. PR


W trakcie audycji zwiedziliśmy chyżę, czyli łemkowska chatę, rozmawialiśmy o miejscowych atrakcjach i przyrodzie, zwiedziliśmy kasztel w Szymbarku, ponoć  w Polsce z czasów renesansu.
najpiękniejszy

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można też dowiedzieć się dlaczego bobra można było jeść również w post i jaka jego część uchodziła za rarytas. A także skąd wzięła się nazwa Łosie, bo nie od łosia? 

***

Tytuł audycji: "Skarby natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Reporter: Patryk Michalski

Goście: Żanna Orchel, Klaudia Zgiegień, Julia Doszna (pieśniarka), Paweł Rembisz (Nadleśnictwo Łosie), Ewa Piotrowwska-Kukla (kierownik Ośrodka Wystawienniczo-Konferencyjnego Kasztel w Szymbarku), Dariusz Jurys (grupa rekonstrukcji historycznej Wolna Najemna Kompania Kasztelanii Szymbark), Franciszek Zygarowicz (nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie), Piotr Przybylski (kierownik zbiornika wodnego w Klimkówce)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 15.10

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lato z przyrodą" na Górze Żar

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 13:45
Rozpoczął się nowy wakacyjny cykl radiowej Jedynki i Ministerstwa Środowiska - "Lato z przyrodą". Przez najbliższe wakacyjne piątki między godziną 15.00 a 16.40 Karolina Rożej oraz Grzegorz Frątczak będą prezentować miejsca "symbiozy człowieka z przyrodą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Rabce wszyscy są szczęśliwi

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 16:35
W sobotę (19.08) "Lato z Radiem" gościło w parku zdrojowym w Rabce Zdroju. Stamtąd ze studia plenerowego przybliżaliśmy słuchaczom ten kurort.
rozwiń zwiń