Szkolili najmłodszych z bezpieczeństwa nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 18:16
Grupa Specjalna Płetwonurków Rzeczypospolitej Polskiej, przeszkoliła ponad tysiąc dzieci z Warmii i Mazur. W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak bezpiecznie spędzić wakacyjny czas nad morzem, rzeką czy jeziorem. Dzieci mogły przekonać się również na własnej skórze jak reagować w sytuacjach zagrażających życiu.
Audio
  • Relacja ze szkolenia dzieci z bezpieczeństwa nad wodą (Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

- Chcieliśmy, aby najmłodsi mogli sami doświadczyć rzeczywistości na wodzie. Naszym celem jest wykształcenie prawidłowego odruchu u dzieci w sytuacjach niebezpiecznych. Nie może tryumfować panika i stres, najmłodsi muszą być przygotowani na różne warunki z jakimi mogą się zetknąć, wypoczywając nad wodą - mówi Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków Rzeczypospolitej Polskiej.

Szkolenia zostały zorganizowane z inicjatywy wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. - Zbliżają się wakacje, to bardzo szczególny czas dla dzieci i młodzieży. Ważne, aby przeszkolić najmłodszych w tym zakresie - mówi wojewoda

Podczas spotkania oprócz zajęć praktycznych, nie zabrakło również przydatnych wskazówek i informacji. Mali słuchacze mogli się dowiedzieć m.in. w jaki sposób dochodzi do utonięć, co dzieje się wtedy z naszym ciałem i jakie sytuacje mogą zakończyć się tragicznie. Jak sami przyznają, takie nietypowe szkolenie to bardzo duże przeżycie, ale również spora dawka przydatnych porad. - Jak wyjadę na wakacje, to będę w stanie pomóc komuś, kto będzie tej pomocy potrzebował. Trzeba też oswoić się z wodą, aby nie było przykrych niespodzianek. Dowiedziałam się również jakie zaopatrzenie powinny mieć kajak i łódka - mówi Aleksandra Kotecka z Szkoły Podstawowej w Lidzbarku Warmińskim.

Szkolenie z bezpieczeństwa nad wodą przeprowadzone zostało w Pasymiu nad jeziorem Kalwa przez specjalną grupę płetwonurków. Relacja ze spotkania w dźwięku audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Dorota Grzymska

Gość: Artur Chojecki (wojewoda warmińsko-mazurski), Maciej Rokus (Grupa Specjalna Płetwonurków Rzeczypospolitej Polskiej)

Data emisji: 20.06.2018

Godzina emisji: 15.24

kb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeden nierozważny skok, który może dramatycznie zmienić życie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 12:45
W Polsce, w ciągu roku, około 2000 osób doznaje urazu złamania kręgosłupa. Część z nich w wyniku nierozważnego skoku do wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne dziecko. Jak długo używać fotelików?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 13:00
- W Polsce prawo nakazuje wożenie w fotelikach dzieci do 150 cm wzrostu. Było ono liberalizowane, ale w fizyce i anatomii nic się nie zmieniło. W świetle biomechaniki zderzeń, ze względu na budowę kośćca, w fotelikach powinny jeździć dzieci aż do 12. roku życia - mówi inż. Paweł Kurpiewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Place zabaw. Brakuje obowiązkowych norm bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:30
W Polsce brakuje jednoznacznych przepisów regulujących urządzanie placów zabaw. - Mamy precyzyjne normy, ale nie są one wprost obligatoryjne. Obowiązuje natomiast Prawo budowlane, które daje mało dokładne wymagania - mówi Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw.
rozwiń zwiń