Transatlantyk Festiwal coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 09:22
Gościem Joanny Sławińskiej w audycji Ekspres Jedynki, była szefowa programowa festiwalu Transatlantyk Joanna Łapińska, która opowiedziała o filmach i gościach tegorocznego wydarzenia. Ósma edycja festiwalu odbędzie się w Łodzi w dniach 13-20 lipca.  
Audio
  • Rozmowa o festiwalu Transatlantyk z Joanną Łapińską (Ekspres Jedynki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się blisko 200 filmów z całego świata. Na kilkuset pokazach nie zabraknie również znakomitych gości ze świata kina i muzyki, master class Sally Potter (to reżyserka między innymi filmu "Orlando" z Tilda Swinton). Niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe.

- To filmy z całego świata, które miały światowe premiery na najważniejszych imprezach filmowych na świecie takich Cannes, Wenecja, czy Berlin. Festiwal otwieramy filmem "Nasze zmagania", którego reżyserem jest Guillaume Senez. Film ten był prezentowany w Cannes w sekcji Semaine de la Critique i oczarował publiczność. Mam nadzieję, że tak będzie również podczas festiwalu Transatlantyk - mówi Joanna Łapińska, szefowa programowa festiwalu.

Dwa kolejne filmy, które będzie można zobaczyć już 13 lipca to "Donbas" ("Donbass", reż. Siergiej Łoźnica) i "Żniwa" ("Die Stropers", reż. Etienne Kallos). - W Łodzi zaprezentowana zostanie również zwycięska produkcja festiwalu Sudance "The Miseducation Cameron Post" a także mocna selekcja filmów z ostatniego festiwalu Berlinale, wśród nich film chociażby z ostatniego konkursu, "Moja córka" Laury Bispuri. Kino włoskie będzie szerzej prezentowane na naszym festiwalu. To jedna z ciekawszych propozycji kinematografii światowej - dodaje.

Niepodległość dziś/Independance now jest hasłem tegorocznego Transatlantyku. Podczas festiwalu będą debaty o tym, czym dzisiaj są niepodległość, wolność, bunt. Motywy te odnajdziemy w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach.

Nie zabraknie także kina kulinarnego oraz młodych twórców, prezentujących swoje filmy przed publicznością w Łodzi. Szczegóły festiwalu w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Joanna Łapińska (szefowa programowa festiwalu Transatlantyk)

Data emisji: 04.07.2018

Godzina emisji: 15.24

kb


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na co do kina? Premiery filmowe tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 13:13
Na ekrany kin wchodzi "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, nagrodzonego na festiwalu w Cannes za najlepszą reżyserię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W kinie nie podoba mi się pokazywanie Polski, której się wstydzimy"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 17:00
- W polskim kinie nie podoba mi się ilość brutalności, pokazywania tego dna, tej Polski, której nikt nie chce, której się wstydzimy, którą świat się nie interesuje - mówił aktor Wojciech Pszoniak w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń