X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kamerdyner" nowy film Filipa Bajona

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 17:54
Miłość i wielka historia pierwszej połowy XX wieku,  a także -  nowy w polskim kinie -  wątek losów Kaszubów, to główne tematy filmu "Kamerdyner" Filipa Bajona. Epicki obraz będzie miał uroczystą premierę 17 wrzesnia w gdyńskim Teatrze Muzycznym, podczas gali otwarcia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Audio
  • Rozmowa z Filipem Bajonem o filmie "Kamerdyner" (Ekspres Jedynki)
Filip Bajon podczas kręcenia filmu Kamerdyner
Filip Bajon podczas kręcenia filmu "Kamerdyner"Foto: Rafał Pijański/Next Film

Jednym z bohaterów jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (w tej roli Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski. Wybucha II wojna światowa. W lasach Piaśnicy, Niemcy dokonują masowego mordu, głównie na ludności polskiej i kaszubskej.

Reżyser Filip Bajon przyznaje, że chciał zrobić film epicki. - Epika jest formą, którą się można posłużyć, a którą wręcz należy się posłużyć opowiadając dłuższe okresy historyczne, w których są wydarzenia duże i wydarzenia małe, historie rodzin, historie miejsc, w których się dzieją, historie namiętności, uczuć, emocji. Przede wszystkim epika pozawala na opowiedzenie o czasie - wyjaśnia twórca filmu.

W filmie jest wątek miłosny, najważniejszy - według reżysera - z czterech wątków. Zobaczymy więc historię Mateusza Krola (w tej roli Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, wychowywanego przez pruskich arystokratów i zakochanego w ich córce.
Dodajmy, że cześć dialogów w filmie "Kamerdyner" toczy się po kaszubsku. Jedną z głównych ról gra Janusz Gajos. Film był kręcony trzy lata. Janusz Gajos gra również w filmie Wojciecha Smażowskiego "Kler".


"Kamerdyner" powalczy wśród 16 filmów o Złote Lwy - główną nagrodę  gdyńskiego festiwalu. W tym konkursie także m.in. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i nowy film Krzysztofa Zanussiego "Eter". Zwycięzców  poznamy w sobotę wieczorem.
Zwycięzców poznamy w sobotę wieczorem.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Filip Bajon (reżyser)

Data emisji: 17.09.2018

Godzina emisji: 15.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orły 2016. Triumfuje "Body/Ciało". Nagrodzeni: Gajos, Ostaszewska i Szumowska

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 23:00
Orła 2016 dla najlepszego filmu otrzymał obraz "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, która została także laureatką w kategorii "Najlepszy reżyser". Za najlepsze role pierwszoplanowe uznano kreacje Mai Ostaszewskiej i Janusza Gajosa w tym właśnie obrazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Nike i wyróżnienia im. Norwida przyznane!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 11:53
- Wyróżnienie w takim zacnym gronie to dla mnie wielki zaszczyt, a przy okazji dziękuję moim widzom, że się na mój widok uśmiechają - mówił Jan Kobuszewski tuż po odebraniu nagrody "Dzieło życia" im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej przez samorząd województwa mazowieckiego już od 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Gajos pierwszym aktorem z tytułem doktora honoris causa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 06:00
- Wchodziłem do tej szkoły trzy razy, bez rezultatu. Potem sobie trochę postudiowałem i popracowałem, a teraz doszło do tego, że ktoś postanowił uhonorować mnie tym wyróżnieniem - tak Janusz Gajos komentuje otrzymanie tytułu doktora honoris causa łódzkiej filmówki.
rozwiń zwiń