"Kamerdyner" nowy film Filipa Bajona

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 17:54
Miłość i wielka historia pierwszej połowy XX wieku,  a także -  nowy w polskim kinie -  wątek losów Kaszubów, to główne tematy filmu "Kamerdyner" Filipa Bajona. Epicki obraz będzie miał uroczystą premierę 17 wrzesnia w gdyńskim Teatrze Muzycznym, podczas gali otwarcia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Audio
  • Rozmowa z Filipem Bajonem o filmie "Kamerdyner" (Ekspres Jedynki)
Filip Bajon podczas kręcenia filmu Kamerdyner
Filip Bajon podczas kręcenia filmu "Kamerdyner"Foto: Rafał Pijański/Next Film

Jednym z bohaterów jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (w tej roli Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski. Wybucha II wojna światowa. W lasach Piaśnicy, Niemcy dokonują masowego mordu, głównie na ludności polskiej i kaszubskej.

Reżyser Filip Bajon przyznaje, że chciał zrobić film epicki. - Epika jest formą, którą się można posłużyć, a którą wręcz należy się posłużyć opowiadając dłuższe okresy historyczne, w których są wydarzenia duże i wydarzenia małe, historie rodzin, historie miejsc, w których się dzieją, historie namiętności, uczuć, emocji. Przede wszystkim epika pozawala na opowiedzenie o czasie - wyjaśnia twórca filmu.

W filmie jest wątek miłosny, najważniejszy - według reżysera - z czterech wątków. Zobaczymy więc historię Mateusza Krola (w tej roli Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, wychowywanego przez pruskich arystokratów i zakochanego w ich córce.
Dodajmy, że cześć dialogów w filmie "Kamerdyner" toczy się po kaszubsku. Jedną z głównych ról gra Janusz Gajos. Film był kręcony trzy lata. Janusz Gajos gra również w filmie Wojciecha Smażowskiego "Kler".


"Kamerdyner" powalczy wśród 16 filmów o Złote Lwy - główną nagrodę  gdyńskiego festiwalu. W tym konkursie także m.in. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i nowy film Krzysztofa Zanussiego "Eter". Zwycięzców  poznamy w sobotę wieczorem.
Zwycięzców poznamy w sobotę wieczorem.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Filip Bajon (reżyser)

Data emisji: 17.09.2018

Godzina emisji: 15.27

ag

Czytaj także

Orły 2016. Triumfuje "Body/Ciało". Nagrodzeni: Gajos, Ostaszewska i Szumowska

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 23:00
Orła 2016 dla najlepszego filmu otrzymał obraz "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, która została także laureatką w kategorii "Najlepszy reżyser". Za najlepsze role pierwszoplanowe uznano kreacje Mai Ostaszewskiej i Janusza Gajosa w tym właśnie obrazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Nike i wyróżnienia im. Norwida przyznane!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 11:53
- Wyróżnienie w takim zacnym gronie to dla mnie wielki zaszczyt, a przy okazji dziękuję moim widzom, że się na mój widok uśmiechają - mówił Jan Kobuszewski tuż po odebraniu nagrody "Dzieło życia" im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej przez samorząd województwa mazowieckiego już od 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Gajos pierwszym aktorem z tytułem doktora honoris causa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 06:00
- Wchodziłem do tej szkoły trzy razy, bez rezultatu. Potem sobie trochę postudiowałem i popracowałem, a teraz doszło do tego, że ktoś postanowił uhonorować mnie tym wyróżnieniem - tak Janusz Gajos komentuje otrzymanie tytułu doktora honoris causa łódzkiej filmówki.
rozwiń zwiń