Wojciech Smarzowski: robię filmy o tym co mnie boli i uwiera

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 17:42
Pokazy filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego na trwającym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzbudzają ogromne zainteresowanie publiczności. Na pokazie prasowym także był tłum dziennikarzy, ponieważ film wywołał kontrowersje i dyskusje jeszcze zanim został publicznie zaprezentowany.
Audio
  • Rozmowa z Wojciechem Smarzowskim o filmie "Kler" (Ekspres Jedynki)
Wojciech Smarzowski
Wojciech SmarzowskiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Film to opowieść o trzech księżach i biskupie. Zagrali w nim m.in. Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, a w rolę biskupa wcielił się Janusz Gajos. W filmie zobaczymy też Joannę Kulig.

Reżyser zdradza, że pierwotnie film miał mieć tytuł "Głęboka taca". - Wyszedłem od tego, że finanse Kościoła są nieprzejrzyste. Ale potem pojawił się inny problem, czyli pedofilia i to, że Kościół nie poczuwa się do odpowiedzialności - mówi filmowiec. Przyznaje, że na film złożyło się wiele, jak to określił, klocków. Na przykład to, że na poczcie mógł kupić śpiewniki Oazy i kalendarze z papieżem, a znaczki były gdzieś pochowane.

Zastrzega, że wszystkie postacie w filmie i zdarzenia są fikcyjne. - Ale budulec jest z życia - śmieje się. Twórcy korzystali też z informacji od polskich ofiar.

Reżyser nie zgadza się z księdzem Isakowiczem-Zaleskim, że film nie powinien być finansowany z pieniędzy podatników w kraju, w którym 90 procent ludzi deklaruje, że jest wierzących. - Ja uważam, że dobre projekty powinny być finansowane, a złe nie powinny i nie ma znaczenia, czy to jest projekt o Smoleńsku, czy "Dywizjon 303", czy film o pedofilii - wyjaśnia reżyser.  

Jak powstawał scenariusz? Za co artysta atakuje Kościół? Dlaczego uważa wiernych za współwinnych złu, jakie dzieje się w Kościele? Co uważa o celibacie? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

"Kler"”, wraz z 16 innymi tytułami walczy o Złote Lwy i pozostałe nagrody w Konkursie Głównym festiwalu. Na ekrany film Wojciecha Smarzowskiego wejdzie 28 września.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Wojciech Smarzowski (reżyser)

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 15.27

ag

Czytaj także

Janusz Gajos: bałem się, że ludzie mnie znienawidzą

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 13:14
- W "Przesłuchaniu" gram potwora. Na planie mówiłem reżyserowi, że boję się, że na mój widok ludzie na ulicy będą rzucać we mnie kamieniami. Na szczęście tak nie było - wspomina aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wołyń", Memoriał i PWPW z nagrodami Strażnik Pamięci 2016

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 11:16
- Ludzie, którzy pomimo wielu przeszkód i niedoceniania, a często również ośmieszania, walczyli o pamięć i o historie, które inaczej by zaginęły, zasługują, by ich zauważać i nagradzać - mówi Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia i członek kapituły nagrody Strażnik Pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kamerdyner" nowy film Filipa Bajona

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 17:54
Miłość i wielka historia pierwszej połowy XX wieku,  a także -  nowy w polskim kinie -  wątek losów Kaszubów, to główne tematy filmu "Kamerdyner" Filipa Bajona. Epicki obraz będzie miał uroczystą premierę 17 wrzesnia w gdyńskim Teatrze Muzycznym, podczas gali otwarcia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
rozwiń zwiń