Prezydent Gdyni wspomina Pawła Adamowicza jako wybitnego włodarza Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 17:06
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział, że wspomina Pawła Adamowicza jako wybitnego włodarza Gdańska oraz odważnego opozycjonistę. Prezydent dokonał dziś wpisu do księgi kondolencyjnej w gdańskim magistracie. Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz zgodziła się objąć funkcję komisarza w mieście.
Audio
  • Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wspomina zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (Ekspres Jedynki)
  • Relacja Agnieszki Jasik z objętego żałobą Gdańska, a także wypowiedzi metropolity, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i wiceprezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz (Ekspres Jedynki)
Księga kondolencyjna, wystawiona 15 stycznia w Urzędzie m.st. Warszawy, po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Księga kondolencyjna, wystawiona 15 stycznia w Urzędzie m.st. Warszawy, po śmierci prezydenta Gdańska Pawła AdamowiczaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wojciech Szczurek zauważył, że Paweł Adamowicz odczuwał radość z tego, co robił dla mieszkańców. - Czuł to co w pracy w samorządzie jest kluczowe, był wybitnym prezydentem. Dziś, kiedy mówimy o nim w czasie przeszłym, trudno sobie do końca wyobrazić, że, to co się dzieje na Pomorzu, w Trójmieście będzie się działo bez jego udziału - dodał.

Prezydent Gdyni wspomina również zaangażowanie Pawła Adamowicza w działalność opozycyjną. Zwraca uwagę, że jako młody chłopak w liceum był zaangażowany w druk i kolportaż prasy, potem przewodził strajkowi w 1988 roku na Uniwersytecie Gdańskim. - To była szkoła charakterów, to budowało jego postawę i wybory, których dokonywał już po odzyskaniu przez Polskę wolności - podkreślał Wojciech Szczurek. Dodał, że Paweł Adamowicz był przede wszystkim jego bliskim kolegą, z którym łączyło go wiele radosnych i sympatycznych prywatnych relacji.

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku została dziś (15.01) wystawiona Księga kondolencyjna poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. Swoje wpisy składają tam przede wszystkim zwykli gdańszczanie, ale też politycy, samorządowcy, również osoby spoza Gdańska. Wojciech Szczurek był jedną z osób, które wpisały się do księgi.

Żałobę po śmierci Pawła Adamowicza ogłoszono nie tylko w Gdańsku, ale w wielu innych miastach m.in. Warszawie, Poznaniu, Kielcach i Sopocie.

Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta, zgodziła się objąć funkcję komisarza w mieście. Propozycję taką złożył jej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk i wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Jak powiedziała wiceprezydent, formalności związane z objęciem funkcji potrwają jeszcze jakiś czas. Komisarz będzie sprawował władzę w mieście do wyboru nowego prezydenta.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Reporterzy: Agnieszka Jasik, Tomasz Zielenkiewicz

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 15.17

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Daniel Boćkowski: zachowanie Stefana W. można porównać do działania Andersa Breivika

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:05
- Będzie to uproszczenie, ale pewna forma zachowania Stefana W., jego narcyzmu, jest zbliżona do działania Andresa Breivika, który dokonał dużo większej masakry - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Na naszej antenie o ataku na prezydenta Gdańska i problemach dotyczących zabezpieczania dużych wydarzeń mówił również dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławoj Leszek Głódź: pogrzeb Pawła Adamowicza prezydenta prawdopodobnie w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:01
Życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza było wielkie, godne, dynamiczne, ale za krótkie - powiedział we wtorek metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. Poinformował, że pogrzeb może odbyć się w sobotę, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rodziny. 
rozwiń zwiń