Prawdziwe oblicze Jerzego Maksymiuka i jego żony

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 18:19
Wybitny dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk oraz jego żona Ewa Piasecka-Maksymiuk to bohaterowie filmu dokumentalnego "Maksymiuk. Koncert na dwoje". Ten 75-minutowy dokument w reżyserii Tomasza Drozdowicza jest już na ekranach kin.
Audio
  • Film o Jerzym Maksymiuku i Ewie Piaseckiej-Maksymiuk (Ekspres Jedynki)
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Na premierze publiczność była zachwycona dokumentem. Reżyser podczas premiery wyjawił, że po pierwszych dniach zdjęciowych zrozumiał, że bohaterem dokumentu nie będzie wyłącznie Jerzy Maksymiuk. Kamera "zaobserwowała" bowiem sytuacje, z których wynikało, że drugą bohaterką po prostu musi być żona mistrza, gdyż są oni właściwie nierozłączni.

Jerzego Maksymiuka film skłonił do wspomnień. - Te sceny, które były w dzieciństwie, Bojary z Białegostoku, potem tam, gdzie koncertowałem - mówi. Odezwały się wzruszenia, które miał kiedyś. Muzyk wyznaje, że czuje się szczęśliwszy, kiedy komponuje, niż kiedy dyryguje, bo jest to czynność bardziej kreatywna. Kiedyś dyrygował dużo utworów Mozarta, teraz więcej Beethovena.

Ewa Piasecka-Maksymiuk przyznaje, że film widziała trzy razy i za każdym razem inna była reakcja publiczności. Inaczej reaguje publiczność festiwalowa, inaczej tzw. normalna, a inaczej muzyczna. - Film jest przyjmowany ciepło więc myślę, że portret chyba prawdziwy, pewno tacy jesteśmy - śmieje się żona muzyka.

Czego dotyczyła scena łóżkowa i dlaczego reżyser ją nakręcił? Jakich kompozytorów ceni Jerzy Maksymiuk?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawia: Joanna Sławińska

Gości: Jerzy Maksymiuk (kompoazytor i dyrygent) i Ewa Piasecka-Maksymiuk (żona)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 15.50

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Cichmiński: "Biały kruk" mówi o tym, jak zbudowana jest dusza artysty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:31
- "Biały kruk" to film o człowieku, który wiedział, że jest wybitnie utalentowany, dlatego zatracał się w intensywnych ćwiczeniach - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" Joanna Sławińska. Czy dramat biograficzny o losach baletmistrza - Rudolfa Nuriejewa jest porywającym dziełem, czy monotonną opowieścią ze świata baletu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jean-Luc Godard. Imaginacje". "To komentarz do dzisiejszego świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 13:50
Jean-Luc Godard to geniusz kina awangardowego. 88-letni reżyser stworzył esej, w którym prezentuje swoje spojrzenie na to, jak obrazy kształtują naszą wizję świata. Co w tym świecie widzimy? Co przekazujemy innym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o getcie i powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:39
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Przy okazji kolejnej rocznicy pokazujemy jak polskie i zagraniczne kino pokazuje życie w getcie i zryw powstańczy.
rozwiń zwiń