X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawdziwe oblicze Jerzego Maksymiuka i jego żony

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 18:19
Wybitny dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk oraz jego żona Ewa Piasecka-Maksymiuk to bohaterowie filmu dokumentalnego "Maksymiuk. Koncert na dwoje". Ten 75-minutowy dokument w reżyserii Tomasza Drozdowicza jest już na ekranach kin.
Audio
  • Film o Jerzym Maksymiuku i Ewie Piaseckiej-Maksymiuk (Ekspres Jedynki)
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Na premierze publiczność była zachwycona dokumentem. Reżyser podczas premiery wyjawił, że po pierwszych dniach zdjęciowych zrozumiał, że bohaterem dokumentu nie będzie wyłącznie Jerzy Maksymiuk. Kamera "zaobserwowała" bowiem sytuacje, z których wynikało, że drugą bohaterką po prostu musi być żona mistrza, gdyż są oni właściwie nierozłączni.

Jerzego Maksymiuka film skłonił do wspomnień. - Te sceny, które były w dzieciństwie, Bojary z Białegostoku, potem tam, gdzie koncertowałem - mówi. Odezwały się wzruszenia, które miał kiedyś. Muzyk wyznaje, że czuje się szczęśliwszy, kiedy komponuje, niż kiedy dyryguje, bo jest to czynność bardziej kreatywna. Kiedyś dyrygował dużo utworów Mozarta, teraz więcej Beethovena.

Ewa Piasecka-Maksymiuk przyznaje, że film widziała trzy razy i za każdym razem inna była reakcja publiczności. Inaczej reaguje publiczność festiwalowa, inaczej tzw. normalna, a inaczej muzyczna. - Film jest przyjmowany ciepło więc myślę, że portret chyba prawdziwy, pewno tacy jesteśmy - śmieje się żona muzyka.

Czego dotyczyła scena łóżkowa i dlaczego reżyser ją nakręcił? Jakich kompozytorów ceni Jerzy Maksymiuk?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawia: Joanna Sławińska

Gości: Jerzy Maksymiuk (kompoazytor i dyrygent) i Ewa Piasecka-Maksymiuk (żona)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 15.50

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Cichmiński: "Biały kruk" mówi o tym, jak zbudowana jest dusza artysty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:31
- "Biały kruk" to film o człowieku, który wiedział, że jest wybitnie utalentowany, dlatego zatracał się w intensywnych ćwiczeniach - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" Joanna Sławińska. Czy dramat biograficzny o losach baletmistrza - Rudolfa Nuriejewa jest porywającym dziełem, czy monotonną opowieścią ze świata baletu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jean-Luc Godard. Imaginacje". "To komentarz do dzisiejszego świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 13:50
Jean-Luc Godard to geniusz kina awangardowego. 88-letni reżyser stworzył esej, w którym prezentuje swoje spojrzenie na to, jak obrazy kształtują naszą wizję świata. Co w tym świecie widzimy? Co przekazujemy innym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o getcie i powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:39
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Przy okazji kolejnej rocznicy pokazujemy jak polskie i zagraniczne kino pokazuje życie w getcie i zryw powstańczy.
rozwiń zwiń