Rembrandt - mistrz malarstwa niderlandzkiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 15:54
Obrazy Rembrandta budzą podziw wśród miłośników sztuki. Jego obrazy, rysunki, grafiki można podziwiać w kilku holenderskich muzeach, a największe zainteresowanie budzi wystawa w Hadze, na której zaproponowano nowy sposób studiowania jednego z najsłynniejszych obrazów. 
Audio
  • Twórczość Rembrandta jako niderlandzkiego malarza
Fragment autoportretu Rembrandta z 1640 roku
Fragment autoportretu Rembrandta z 1640 rokuFoto: domena publiczna (wikimedia)

Obok Jana Vermeera oraz Fransa Halsa uważany jest za jednego z najwspanialszych artystów świata. W tym roku mija 350. lat od śmierci Rembrandta, a rok 2019 jest ogłoszony przez Holandię rokiem tego wielkiego malarza. W muzeum Mauritshuis w Hadze, do 15 września czynna jest wystawa "Rembrandt i złoty wiek", na której można oglądać jego dzieła zestawione z obrazami niderlandzkich mistrzów XVII stulecia.

Badania twórczości Rembrandta spowodowały, że z prawie siedmiuset przypisywanych mu obrazów na początku XX wieku, obecnie uznaje się ok. dwustupięćdziesięciu. Więcej na ten temat mówi w radiowej Jedynce Grażyna Bastek - W warsztacie Rembrandta uczyli się malarze, którzy malowali w jego stylu. Malarze sygnowali te obrazy i wychodziły one jako dzieła Rembrandta wedle XVII-wiecznej koncepcji funkcjonowania warsztatu. - mówi. 

W muzeum w Hadze proponuje się widzom wejście w głąb słynnego obrazu pt: "Lekcja anatomii dr. Tupla" za pomocą wirtualnych technologii. 

Jakie urządzenia technologiczne wykorzystano do wirtualnej wystawy? Czego można się dowiedzieć z projektu badawczego "Rembrandt Research Projekt"? Gdzie można oglądać słynny obraz Rembrandta pt: "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem"? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Przygotował: Michał Montowski 

Gość: Grażyna Bastek (historyk sztuki, Muzeum Narodowe w Warszawie) 

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 16.48

ans/ag

Czytaj także

Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 09:30
W latach 2014–16 kolekcja Muzeum Narodowego wzbogaciła się o cenne dzieła. Od 17 listopada są one udostępnione zwiedzającym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągłe rocznice wielkich malarzy w 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 11:10
W tym roku minie 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci, 350 od śmierci Rembrandta i 100 lat od założenia Bauhausu. Te rocznice - szczególnie związane z malarzami - będą obchodzone w najważniejszych muzeach świata wystawami pomyślanymi często jako projekty międzynarodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz Rembrandta, którego tytuł jest całkowicie przypadkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 14:52
Obraz pokryty patyną i starymi werniksami zdawał się być nokturnem lub sceną wieczorną. Dopiero w 1975 r., gdy Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno i mocno je zniszczył, przeprowadzono konserwację i odsłonięto oryginalną, jaśniejszą tonację malowidła.
rozwiń zwiń