Iga Cembrzyńska obchodzi 80. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 21:53
Maciej Dejczer mówił o niej, że może zagrać nawet książkę telefoniczną. Jest nie tylko znaną aktorką, ale i producentką filmową, scenarzystką, reżyserką, kompozytorką, piosenkarką. Mowa o Idze Cembrzyńskiej, która jutro (2.07) obchodzi swoje 80. urodziny. 
Audio
  • Iga Cembrzyńska obchodzi 80. urodziny (Ekspres Jedynki)
Iga Cembrzyńska (P) i Alfred Andrys (L) podczas spotkania wspomnieniowego w ramach obchodów 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego w 2017 roku.
Iga Cembrzyńska (P) i Alfred Andrys (L) podczas spotkania wspomnieniowego w ramach obchodów 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego w 2017 roku. Foto: Andrzej Grygiel/PAP

Iga Cembrzyńska ma na swoim koncie niezwykle kreacje, m.in. w filmach "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Hasa czy "Jowita" Janusza Morgensterna.

Prywatnie aktorka była żoną reżysera Andrzeja Kondratiuka, który zmarł w 2016 roku. Niedawno powstał film w reżyserii jego brata Janusza Kondratiuka pt: "Jak pies z kotem", w którym Iga Cembrzyńska stała się jedną z bohaterek. - W tym przypadku Janusz dał wielki przykład, że można zrobić piękny film. (...) Uważałam, że mając Andrzeja za męża to było oczywiste, że Janusz musi zrobić ten film, a to, że będzie wspaniały wiedzieliśmy od samego początku - powiedziała Iga Cembrzyńska. 

***

Film "Jak pies z kotem" został nagrodzony w 2018 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za drugoplanową rolę kobiecą dla Aleksandry Koniecznej grającej rolę Igi Cembrzyńskiej oraz za drugoplanową rolę męską dla Olgierda Łukaszewicza wcielającego się w rolę Andrzeja Kondratiuka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Karolina Rożej 

Przygotowała: Joanna Sławińska 

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 15.48

ans

Czytaj także

Film "Ja, Olga Hepnarova". Krzyk rozpaczy w samotności

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:24
- Staraliśmy się przede wszystkim pokazać osobę samotną i odrzucona przez społeczeństwo - mówiła w Jedynce Michalina Olszańska, która zagrała główną rolę w czesko-polskiej produkcji "Ja, Olga Hepnarova".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O fenomenie Zbigniewa Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci aktora

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 18:30
- Był prekursorem nowoczesnego stylu gry aktorskiej. Nikt wtedy tak nie grał (…) To co dotychczas się mówi o Zbyszku nie charakteryzuje jego intelektu - mówi Maria Chwalibóg, aktorka i szwagierka Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Brodzik o "Synchronizacji": to film o wyzwoleniu kobiet z patriarchatu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 19:25
W "Ekspresie Jedynki" Joanna Brodzik opowiada czym tak naprawdę jest krótkometrażowy film "Synchronizacja", w którym gatunek męski jest "na wymarciu", co dają jej spotkania z publicznością i jaka sytuacja rozbawiła aktorkę na przejściu dla pieszych. 
rozwiń zwiń