Bill Pullman o "Ukrytej grze": szachy, w które grają dwa mocarstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 22:10
- Musiałem pytać ludzi z ekipy, jak żyło się w kraju, gdzie sekrety musiały być pilnie strzeżone. Wiele osób, które pracowały przy produkcji, pamięta swoje życie za czasów komunizmu. Wiele się tutaj nauczyłem, jaki był wtedy świat - mówi Joannie Sławińskiej w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Jedynki Bill Pullman. Aktor m.in. dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ducha komunizmu, który kiedyś był obecny w Warszawie.
Audio
Aktor Bill Pullman i Joanna Sławińska, autorka wywiadu
Aktor Bill Pullman i Joanna Sławińska, autorka wywiaduFoto: Anna Rezulak / Studio Production "Sunflower"

Już 8 listopada na ekrany kin trafi film "Ukryta gra" w reżyserii Łukasza Kośmickiego. Główną rolę gra w nim amerykański aktor Bill Pullman, znany m.in. z "Dnia Niepodległości", "Kosmicznych jaj" i "Zagubionej autostrady". Thriller opowiada o szpiegowskiej rozgrywce w czasach kryzysu kubańskiego. W filmie zagrał również m.in. Robert Więckiewicz.

To nie jest klasyczny bohater thrillera

- Miałem dużo szczęścia, że mogłem pracować z reżyserem Łukaszem Kośmickim, który w rozmowie telefonicznej zgodził się na naszą stuprocentową współpracę. Zaczęliśmy działać i rozmawialiśmy o każdym aspekcie scenariusza, tworząc różne wersje Mansky’ego (…). Nie chcieliśmy takiego klasycznego bohatera thrillera, on jest raczej przypadkowym bohaterem - opowiada Bill Pullman.

Porwała go CIA i ogłuszyła

Bohater, którego gra Bill Pullman, czyli Joshua Mansky, wbrew własnej woli bierze udział w grze dwóch systemów politycznych: amerykańskiego i sowieckiego w czasie kryzysu kubańskiego w 1962 roku. Co sprawiło, że Joshua Mansky decyduje się włączyć do tej walki?


Agnieszka Holland 1200.jpg
Rozpoczął się 44. FPFF w Gdyni. "Obywatel Jones" filmem otwarcia

- Był niejako zmuszony do tego. CIA go porwała, został ogłuszony i kiedy oprzytomniał, to okazało się, że jest w Polsce. Mansky szybko zdał sobie sprawę, że był po prostu zastawem w większej grze. Powiedziałbym metaforycznie, że stał się takimi szachami, w które grają dwa mocarstwa. Postanowił spróbować iść swoją drogą, nie należeć do żadnej ze stron, nie dać się kupić przez swój kraj czy jakąkolwiek agencję jak CIA, która chciałaby go kontrolować. Jakoś udało mu się to przeżyć - dodaje Bill Pullman.

Jak ludzie w czasach komunizmu radzili sobie z potrzebą wolności? Czy według Billa Pullmana zimna wojna może powtórzyć się? Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

Film: FPFFGdynia / Youtube

Całość wywiadu już wkrótce

Ekskluzywna rozmowa z Billem Pullmanem odbyła się podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie podczas gali końcowej w sobotę film wyróżniono Nagrodą Specjalną Jury. Całość wywiadu pojawi się na antenie Jedynki przy okazji polskiej premiery kinowej filmu, którą zaplanowano na 8 listopada.

Podsumowanie 44. FPFF w Gdyni

Podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni wręczono Złote i Srebrne Lwy, a także nagrody indywidualne w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Zanussi. Z kolei tegoroczne Złote Lwy powędrowały do Agnieszki Holland i twórców "Obywatela Jonesa", natomiast Srebrne Lwy do Macieja Pieprzycy i jego filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza".

Nagrody indywidualne otrzymali: Jan Komasa (za reżyserię filmu "Boże Ciało"), Mateusz Pacewicz (za scenariusz do filmu "Boże Ciało"), Bartosz Kruhlik (za debiut reżyserski lub drugi film za film "Supernova"), Witold Płóciennik (za zdjęcia do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"), Leszek Możdżer (za muzykę do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"), Grzegorz Piątkowski (za scenografię do filmu "Obywatel Jones"), Marcin Jachyra, Jarosław Czernichowski, Oliwier Synkowski, Marcin Lenarczyk (za dźwięk w filmie "Interior"), Robert Gryka, Wolfgang Weigl, Krzysztof Arszennik (za montaż filmu "Ukryta gra"), Jolanta Dańda (za charakteryzację do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"), Agata Culak (za kostiumy do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"), Eliza Rycembel (za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Boże Ciało"), Sebastian Stankiewicz (za drugoplanową rolę męską w filmie "Pan T."), Magdalena Boczarska (za główną rolę kobiecą w filmie "Piłsudski"), Dawid Ogrodnik (za główną rolę męską w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza") i Zofia Domalik (za profesjonalny debiut aktorski w filmie "Wszystko dla mojej matki").

Podczas gali zakończenia 44. FPFF wręczono również Nagrodę Im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, którą otrzymał Hubert Patynowski za film "Nie zmieniaj tematu". Nagrodę Publiczności otrzymał Jan Komasa za film "Boże Ciało".

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Bill Pullman

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 16.47

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

FPFF 2019: "Supernova" i "Eastern" - dwa debiutanckie filmy na wielkim święcie polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 14:50
Obie produkcje to pełnometrażowe debiuty reżyserów Bartosza Kruhlika i Piotra Adamskiego. Pierwszy z nich "Supernova" zawalczy o Złote Lewy w Konkursie Głównym, drugi "Eastern" będzie można oglądać w sekcji pozakonkursowej z cyklu "Panorama Polskiego Kina". Jakie emocje towarzyszą twórcom owych filmów po pierwszych projekcjach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska superprodukcja "Legiony" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:30
W sobotę (21.09) poznamy laureatów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się wieczorem w Teatrze Muzycznym. W tym roku o Nagrodę Główną Festiwalu Złote Lwy walczy 19 filmów, m.in. "Mowa ptaków", "Legiony" oraz "Ukryta gra". 
rozwiń zwiń