Megxit. Książę Harry zostanie hybrydowym członkiem rodziny królewskiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 10:00
Wnuk brytyjskiej królowej Elżbiety II i syn następcy tronu księcia Karola, książę Harry wraz z małżonką, księżną Meghan, zapowiedzieli, że zamierzają częściowo zrezygnować z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej.
Audio
  • Kryzys na brytyjskim dworze (materiał Adama Dąbrowskiego/Ekspres Jedynki)
Brytyjska rodzina królewska. Królowa Elżbieta II (w środku) oraz książę Harry i księżna Meghan (druga para od prawej)
Brytyjska rodzina królewska. Królowa Elżbieta II (w środku) oraz książę Harry i księżna Meghan (druga para od prawej)Foto: PAP/EPA

Po oświadczeniu Harry'ego i Meghan brytyjska rodzina królewska znalazła się na terra incognita. Strategia Sussexów to strategia wysokiego ryzyka - czegoś takiego nikt jeszcze nie próbował. Pojawiają się pytania: skąd oni będą brali pieniądze? Gdzie będą mieszkali? Kto zapłaci za ich ochronę? Sporą część monarchii trzeba też wymyślić na nowo...

- Nie można być wewnątrz i na zewnątrz brytyjskiej rodziny królewskiej. Dwór nie lubi hybryd - albo jesteś członkiem rodziny, albo nie. Harry i Meghan chcieliby stworzyć dla siebie nową progresywną rolę, ale mówimy przecież o monarchii - tutaj takie role po prostu nie mają miejsca. Tu chodzi o stabilność i jednorodność. Nie można być jej częścią tylko trochę - ocenił Robert Hartman, ekspert od spraw dworskich.

- Jak najbardziej można być hybrydowym członkiem dworu. My, jako kraj, po prostu nigdy tego nie wypróbowaliśmy - stwierdziła z kolei Kate Williams, która także zajmuje się sprawami dworskimi. - Myślę, że Harry i Meghan założą fundację, trochę przypominającą tę zarządzaną przez Billa Gatesa. Z drugiej strony będą wykonywać dobrą robotę dla królowej - szczególnie w krajach comonwelfu. Przez część roku będą pracować na konto monarchii a przez część nie - powiedziała.

Szanujemy i rozumiemy, ale...

W poniedziałek w królewskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk odbyły się rozmowy, w których wzięła udział Elżbieta II, książę Karol oraz jego synowie William i Harry, poświęcone przyszłej roli tego ostatniego. Przebywająca obecnie z synem w Kanadzie Meghan uczestniczyła w rozmowach telefonicznie.

"Moja rodzina odbyła bardzo konstruktywne rozmowy na temat przyszłości mojego wnuka i jego rodziny. Moja rodzina i ja w pełni wspieramy pragnienie Harry'ego i Meghan, aby tworzyć nowe życie jako młoda rodzina. Chociaż wolelibyśmy, aby pozostali pełnoetatowymi członkami rodziny królewskiej, szanujemy i rozumiemy ich pragnienie prowadzenia bardziej niezależnego życia" - napisała królowa w oświadczeniu wydanym po spotkaniu.

"Harry i Meghan dali jasno do zrozumienia, że w nowym życiu nie chcą być zależni od środków publicznych. Uzgodniono zatem, że nastąpi okres przejściowy, w którym książę i księżna Sussex będą spędzać czas w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. To są złożone sprawy do rozwiązania dla mojej rodziny i jest jeszcze trochę pracy do wykonania, ale zwróciłam się o to, by ostateczne decyzje zostały podjęte w ciągu w najbliższych dni" - dodała.

Zaskakujące oświadczenie

W ubiegłą środę wieczorem 35-letni książę Harry i jego o trzy lata starsza pochodząca z USA żona, księżna Meghan niespodziewanie ogłosili na Instagramie, że zamierzają zrezygnować z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej, chcą sami się utrzymywać oraz planują dzielić czas pomiędzy Wielką Brytanią a Ameryką Północną. Ich głównym zajęciem ma być fundacja charytatywna.

Według źródeł w Pałacu Buckingham para nie konsultowała tego kroku z nikim z rodziny królewskiej, a wielu jej członków poczuło się dotkniętych formą, w jakiej zostało to zakomunikowane. 

Harry i Meghan już wcześniej wysyłali sygnały, że niezbyt dobrze odnajdują się w roli członków rodziny królewskiej. W październiku ubiegłego roku przyznali, że życie pod nieustanną obserwacją mediów jest dla nich bardzo trudne. Małżeństwo nie spędziło świąt Bożego Narodzenia z resztą rodziny, lecz wraz z synem Archiem udali się do Kanady. 

. 
Archie, Meghan, Harry. Fot. PAP/EPA/TOBY MELVILLE / POOL

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Mateusz Drozda

Reporter: Adam Dąbrowski 

Data emisji: 14.01.2020

Godzina: 16.20

kk

Czytaj także

Nowa rola Harry'ego i Meghan. "Rozmowy przebiegają dobrze, szybko się zakończą"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 00:15
Rozmowy na temat przyszłej roli brytyjskiego księcia Harry'ego i księżnej Meghan przebiegają dobrze i mogą się zakończyć "raczej wcześniej niż później" - podała w sobotę brytyjska agencja PA, powołując się na źródła w pałacu królewskim.
rozwiń zwiń