Orły 2020. Które filmy powalczą o zwycięstwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 17:47
Podczas ogłoszenia nominacji do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły niespodzianek nie było. Konkurencję zdeklasował film w reżyserii Jana Komasy "Boże Ciało". Obraz powalczy o statuetki w aż 15 kategoriach. Jakie tytuły rywalizują o zwycięstwo w kategorii na najlepszy film?
Audio
  • Nominowani do Orłów 2020 (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
Laureaci ubiegłorocznych Orłów. Kto w tym roku otrzyma statuetki?
Laureaci ubiegłorocznych Orłów. Kto w tym roku otrzyma statuetki?Foto: Rafał Guz / PAP

W tym roku o nominacje do Orłów ubiegały się 72 filmy fabularne, jak również 79 dokumentów i 15 seriali fabularnych. Najwięcej nominacji obok "Bożego Ciała", otrzymał film Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Wysoko w stawce nalazły się także filmy "Obywatel Jones", "Pan T." i "Supernova". To właśnie te obrazy powalczą o zwycięstwo w najważniejszej kategorii, czyli najlepszy film.

Większa konkurencja

W tym roku liczba nominacji do Orłów w każdej z kategorii została zwiększona z 3 do 5.

- Zaczynaliśmy od 5 nominacji i wtedy 5 nominacji było podawaniem ręki tym, którzy w ogóle coś zrobili. Później postanowiliśmy zmniejszyć ilość nominacji, żeby konkurencja była duża. Obserwowaliśmy ten wzrost i stwierdziliśmy, że to jest najwyższa pora, żeby przywrócić 5 nominacji, aby dostrzec szczególnie w kategoriach zawodowych osiągnięcia, które zwykle wypadają na rzecz silniejszych filmów. Teraz to widać - mówi prezes Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Dariusz Jabłoński ocenia, ze 5 nominacji pokazuje obecnie "bukiet kwiatów" polskiego kina. Uroczysta gala Orłów 2020 odbędzie się już 2 marca.

Jaka nowa kategoria pojawiła się w ramach Orłów? W jaki sposób filmowcy będą pomagać charytatywnie?

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Reporter: Martyna Podolska

Data emisji: 05.02.2020

Godzina: 16.19

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Deląg: myślę, że reżyser jest często dobrym aktorem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 18:05
Po wielu latach grania w filmach i serialach polskich i zagranicznych, postanowił zająć się reżyserią. Pasjonuje się historią, nie dziwi zatem fakt, że właśnie wyreżyserował dokument fabularyzowany "Zrodzeni do szabli", którego akcja dzieje się w XVII wieku. Przygotowuje się także do produkcji Teatru Telewizji "Konstytucja 3 Maja".
rozwiń zwiń