Koronawirus. Trzeba pomagać seniorom

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:43
"Złota Rączka dla Seniorów" to akcja, którą rozpoczął przewodniczący zarządu osiedla Stare Miasto w Zamościu, Maciej Spozowski. Jej celem jest pomoc osobom starszym w sytuacji nagłej awarii w okresie epidemii, gdy dostęp do zakładów usługowych jest ograniczony. Dzięki Złotej Rączce mogą liczyć na bezpłatną naprawę.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: jarmoluk/pixabay

Maciej Spozowski wyjaśnia, że seniorzy są grupą największego ryzyka, więc trzeba ich chronić i nieść pomoc, aby ograniczyć ich kontakt z innymi. A wielu z nich jest osobami samotnymi i nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.

- Jak wiemy technika lubi płatać figla: bezpieczniki, uszczelki, gniazdka elektryczne i wiele innych awarii, które mogą pojawić się nagle - podkreśla. Ma za sobą już pierwsze zgłoszenia i oczekuje ich więcej, bo akcja się rozwija. Do napraw uzywa własnych narzędzi.

Przedstawiciele środowisk senioralnych zwracają uwagę, że są osoby, które robią seniorom zakupy lub realizują recepty, ale oni przede wszystkim potrzebują kontaktu z innymi. W obecnym czasie bezpieczniej kontaktować się telefonicznie, ale porozmawiać można. Równocześnie  apelują do osób starszych, żeby korzystały z pomocy tylko zaufanych osób, których tożsamość mogą sprawdzić.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Aleksandra Flis

Data emisji: 25.03.2020

Godzina emisji: 16.40

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śluby i wesela w czasach pandemii. Co z zaplanowanymi uroczystościami?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 18:02
O własnym ślubie niektórzy z nas marzą całe życie. Niestety przez koronawirusa ten najpiękniejszy dzień w życiu może nie odbyć się w planowanym terminie. Co zrobić, gdy termin ślubu coraz bliżej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczniowie pracują zdalnie. Jak to wygląda w praktyce?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 15:37
- W tej chwili ważne jest, żeby dzieci nie zapominały o szkole i nie wypadały z rytmu pracy, a nie to, żeby zrealizować wszystko zgodnie z podstawą programową - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 im. Bohaterów Warszawy 1939-1945 w Warszawie. Jak w praktyce wygląda nauka podczas pandemii koronawirusa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy dzwonimy na 112? W jakich przypadkach kontaktujemy się z Sanepidem?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 14:00
Jeżeli mamy objawy zakażenia koronawirusem albo mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, powinniśmy powiadomić telefonicznie szpital lub Sanepid. Zdecydowana większość z nas stosuje się do tych zaleceń, ale są też takie osoby, które numery przeznaczone do kontaktów ze służbami sanitarnymi wykorzystują do zadawania mniej istotnych pytań i w ten sposób blokują linię.
rozwiń zwiń