Czym różni się pandemia od epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 17:33
- Dlaczego raz mówimy epidemia, a innym razem pandemia? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia z Wielkopolski. Na czym polega różnica pomiędzy tym pojęciami?
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Marta Perez

- Epidemia to termin, który dotyczy występowania dużej ilości zakażeń na danym obszarze, czyli przyjmujemy na przykład, że jest to epidemia na obszarze województw bądź kraju. Odnosi się to do ograniczonego obszaru - tłumaczy prof. Michał Bijak, kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Pandemia obejmuje kontynenty

Prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze wyjaśnia, że zjawisko, w którym epidemia obejmuje co najmniej 2 różne kontynenty, nazywamy pandemią.

- Kluczowe znaczenie ma obszar, na którym występują zachorowania na daną chorobę zakaźną. Pojawiają się wówczas wtórne ogniska tej choroby, które powstają zupełnie niezależnie od siebie. One nie są po prostu przywleczone przez zakażoną osobę, która przyjechała z kraju, w którym panuje epidemia, tylko występują na danym kontynencie już niezależnie od siebie. Mamy wówczas do czynienia z pandemią, czyli z czymś na skalę globalną - twierdzi prof. Maria Gańczak.

Jak powinniśmy mówić?

- Jeżeli mówimy o tym, co dzieję się w naszym regionie, to jest to dla nas epidemia. Jeśli patrzymy na całość zjawiska, które obserwujemy globalnie, to jest to już pandemia, ponieważ jest to rozprzestrzenione praktycznie na cały świat. Jest to stwierdzenie różniące się zasięgiem - mówi prof. Michał Bijak.

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadziła: Karolina Rożej

Data emisji: 16.04.2020

Godzina: 15.46

DS

Zobacz więcej na temat: Karolina Rożej koronawirus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy można drugi raz zakazić się koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 17:43
- Czy człowiek, który przeszedł zakażenie koronawirusem, może ponownie zachorować w przeciągu 2-3 miesięcy? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia. Co na to eksperci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ozdrowieńcy pomogą w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 16:23
Większość osób, które choruje na COVID-19, wraca do zdrowia. Na całym świecie wyleczono już blisko pół miliona ludzi, natomiast w Polsce około 700 osób. Dzięki kolejnym przypadkom ozdrowieńców, można prognozować dalszy przebieg pandemii koronawirusa. Czy ich osocze pomoże osobom zakażonym?
rozwiń zwiń