COVID-19. Które choroby współistniejące zwiększają ryzyko zgonu?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:40
Każdego dnia z powodu COVID-19 umierają na całym świecie kolejne osoby. Przy większości zgonów lekarze informują o obecności chorób współistniejących. Jakie choroby najbardziej zwiększają ryzyko śmierci w przypadku zakażenia się koronawirusem?
Audio
  • Choroby współistniejące i COVID-19 (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Choroby współistniejące najczęściej występują u osób powyżej 50. roku życia. - Czynnikiem ryzyka jest cukrzyca, także przebieg innych zakażeń podczas cukrzycy jest cięższy. Bardzo istotnym czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie. Ono odróżnia COVID-19 od innych zakażeń, bowiem w innych zakażeniach nadciśnienie nie jest czynnikiem ryzyka - wyjaśnia prof. Adam Antczak, pulmonolog.

- Choroby układu sercowo-naczyniowego i przewlekłe choroby układu oddechowego są chorobami współistniejącymi, które wymieniane są u osób, które ciężko chorują i często są ofiarami zakażenia - dodaje prof. Małgorzata Inglot z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Negatywny wpływ na przebieg COVID-19 ma także otyłość. Ponadto zakażenia koronawirusem powinny wystrzegać się szczególnie osoby, które mają POChP, przewlekłą chorobę nerek lub niewydolność serca.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak 

Data emisji: 27.04.2020 

Godzina emisji: 15.47

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroby wieku dziecięcego nie uodparniają na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 13:05
Czy przebycie poważnych chorób w dzieciństwie, może uodpornić nas na koronawirusa? - Nie ma takich zależności między przechorowaniem jakiegoś zakażenia w przeszłości a zbudowaniem sobie odporności na zupełnie nowy patogen - twierdzi prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu, aż pojawi się szczepionka

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 19:45
- Policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał do momentu pojawienia się szczepionki przeciw koronawirusowi.
rozwiń zwiń