Koronawirus na książkach z biblioteki. Prawda czy fałsz?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 17:27
Czy koronawirusem można zakazić się poprzez dotknięcie książki z biblioteki? Dlaczego odkażanie maseczek w mikrofalówce nie jest dobrym pomysłem? Na te pytania odpowiadają w Programie 1 Polskiego Radia nasi eksperci.
Audio
  • Koronawirus w bibliotkach? Odkażanie maseczek w mikrofalówce? (Ekspres Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock

- Jak ruszą biblioteki, to czy można będzie bezpiecznie wypożyczać książki? Nie wiadomo przecież, kto je wcześniej miał - zastanawia się nasza słuchaczka.

Dr Piotr Gryglas, internista i kardiolog zauważa, że koronawirus utrzymuje się w formie aktywnej na papierze bądź okładkach książek przez 24 godziny. - Jest mało prawdopodobne, że osoba chora oddaje książkę do biblioteki, od razu ktoś wypożycza ją po tej osobie i nie mijają 24 godziny. Po takim czasie wirus na papierze i tekturze jest nieaktywny, więc wystarczą 24 godziny na kwarantannę dla książki - dodaje.

Ekspert Jedynki przypomina jednak, że cały czas powinniśmy zachowywać ostrożność i kiedy wypożyczamy książkę z biblioteki, powinniśmy pamiętać o rękawiczkach, myciu rąk, ich dezynfekcji i niedotykaniu buzi rękami, którym przewracaliśmy strony.

Odkażanie maseczki w mikrofali?

Wiele osób zastanawia się również, czy można zmoczone maseczki odkażać w mikrofalówkach.

- Podczas grzania mikrofalowego, kiedy odgrzewamy jedzenie czy podgrzewamy płyny, ciepło wydziela się tylko w materiałach przewodzących prąd elektryczny. Maseczka musiałaby być bardzo długo wygrzewana. Naukowcy twierdzą, że temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza zabija wirusa i lepsze byłoby już wygrzanie w nie za bardzo rozgrzanym piekarniku niż w kuchence mikrofalowej - odpowiada prof. Marek Sanak, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zdaniem dr. Piotra Gryglasa maseczki domowej roboty należy prać, natomiast odkażanie w mikrofalówce czy piekarniku nie jest polecane, ponieważ istnieje ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia materiału maseczki i nie będzie ona spełniała swojego zadania.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Materiał: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 28.04.2020 

Godzina emisji: 15.44

DS

Czytaj także

"I help you". Aplikacja łącząca wolontariuszy z potrzebującymi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 12:52
Z powodu epidemii koronawirusa wielu z nas nie może pozwolić sobie na zrobienie zakupów, czy wyście z psem. Jednym z miejsc, gdzie można szukać wsparcia jest aplikacja "I help you", która ma na celu połączenie osób, które chcą pomagać sobie nawzajem w codziennych czynnościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można drugi raz zakazić się koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 17:43
- Czy człowiek, który przeszedł zakażenie koronawirusem, może ponownie zachorować w przeciągu 2-3 miesięcy? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia. Co na to eksperci?
rozwiń zwiń