Kwarantanna domowa. Czy można przenieść koronawirusa za pomocą bagażu?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 17:37
- Jeżeli wynik na obecność koronawirusa osoby przebywającej w kwarantannie był ujemny to oznacza, że w 99 proc. nie miała ona możliwości zostawienia tego wirusa w bagażu i tak samo jej bagaż nie zawiera wirusa - wyjaśnia prof. Michał Bijak z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Audio
  • Koronawirus: co musisz wiedzieć? (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Pixabay

Dezynfekcja pomieszczenia

Prof. Bijak tłumaczy, że w sytuacji, kiedy w lokalu przebywała osoba w kwarantannie domowej, można przeprowadzić domową dezynfekcję. - Należy wyprać odzież, pościel, narzuty, z którymi dana osoba mogła mieć kontakt w pralce w temperaturze 60 stopni przez co najmniej 60 minut - informuje ekspert. - Dodatkowo można przeprowadzić restrykcyjne procedury, tzn. przetrzeć wszystkie powierzchnie, z którymi miała kontakt - dodaje. 

"Starajmy się wietrzyć mieszkania"

Rzecznik prasowa Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora  Sanitarnego Joanna Narożniak zaznacza, że w przypadku wykorzystania pomieszczenia przez osobę będącą w kwarantannie domowej należy wywietrzyć mieszkanie. Dodaje, że kluczowy jest dostęp do świeżego powietrza. - Ważne, żeby następowała wymiana powietrza. Z drugiej strony zachowajmy normalne procedury sprzątania z zastosowaniem ogólnie dostępnych środków do mycia, przemywania, higieny - tłumaczy. - Aby mieć stuprocentową pewność, że nie będziemy mieć do czynienia z wirusem należy przetrzeć powierzchnie: blaty, stół, umywalki czy włączniki ściereczkami z płynem dezynfekującym - radzi ekspert. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 30.04.2020 r. 

Godzina emisji: 15.47

ans Czytaj także

Czy komary przenoszą koronawiursa SARS-CoV-2?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 17:06
Wielu naukowców na świecie bada roznoszenie patogenów przez różne owady. Czy koronawirusem można się zakazić przez ukąszenie komarów? - Jak do tej pory nie było żadnych dowodów na to, że komary są w stanie przenosić jakikolwiek typ koronawirusów - mówi prof. Michał Bijak z Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a kupno odzieży. Czy sklepy zachowują specjalne środki ostrożności?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:25
Wielu z przedsiębiorców, którzy prowadzą sklepy odzieżowe przeniosło swoją działalność do internetu, jednak część butików i sklepów wolnostojących pozostają otwarte. Czy sklepy zachowują specjalne środki ostrożności? 
rozwiń zwiń