Papierosy a COVID-19. Fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 17:09
WHO w swoich rekomendacjach ostrzega palaczy przed ryzykiem ciężkiego przechodzenia COVID-19, głównie dlatego, że palenie zwiększa ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych i jest jedną z wiodących przyczyn raka płuc. 
Audio
  • Koronawirus: co musisz wiedzieć? (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Sergii Sobolevskyi

Marek Posobkiewicz - Główny Inspektor Sanitarny w MSWiA przestrzega przed paleniem papierosów, gdyż jest ono samo w sobie jest niebezpieczne dla organizmu. - Konsekwencje palenia mogą być dużo groźniejsze niż samo zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę COVID-19. - wyjaśnia Inspektor. - Musimy pamiętać o tym, że każdy kontakt z nieumytymi dłońmi z ustami i nosem może powodować przeniesienie wirusa do naszego organizmu - dodaje. 

Umyj dokładnie ręce przed paleniem

Epidemiolog prof. Maria Gańczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego zaleca dokładnie mycie rąk przez 30 sekund przed zapaleniem papierosa. - W tym przypadku dotykamy papierosa do powierzchni ust i trzymając go blisko może dojść do trasmisji wirusa - podkreśla. 


Czy na niedopałku utrzyma się koronawirus?

- Mimo, że na palącym się papierosie jest podwyższona temperatura, która nie sprzyja pozostawianiu wirusa, na niedopałku może pozostać materiał zakaźny. Ze względów higienicznych nie powinniśmy ich gołymi rękami przenosić, przekładać - tłumaczy Marek Posobkiewicz. - Jeżeli myjemy ręce każdorazowo przed wypaleniem papierosa to on nie powinien być skażony jakimkolwiek materiałem zakaźnym i nie wymaga to dodatkowych środków ostrożności - dodaje prof. Gańczak.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Maria Mazurek 

Data emisji: 1.05.2020 r. 

Godzina emisji: 15.44

ans 

 Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak