Wkrótce otwarcie teatrów. Jakie przedstawienia do tego czasu zobaczysz online?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 18:29
Od 6 czerwca teatry będą miały możliwość ponownego otwarcia się dla widzów. Widownia będzie mogła być wypełniona w połowie, a publiczność będzie musiała mieć założone maseczki. Do tego czasu jednak teatry będą oferowały spektakle online.
Audio
  • Teatry zapraszają na przedstawienia online (Ekspres Jedynki)
Teatr Narodowy w Warszawie
Teatr Narodowy w WarszawieFoto: BOKEH STOCK/Shutterstock

Arcydramat Adama Mickiewicza "Dziady" w reżyserii zmarłego już litewskiego teatralnego mistrza Eimuntasa Nekrošiusa to jeden z najważniejszych spektakli w repertuarze Teatru Narodowego w Warszawie. Ponad 3,5-godzinne przedstawienie z Grzegorzem Małeckim, Marcinem Przybylskim i Mateuszem Rusinem w głównych rolach zostanie dziś udostępnione online. Pokaz spektaklu rozpocznie się o godz. 19.00.

- Serdecznie państwa zapraszamy. Tych, którzy kochają teatr, tych, którzy kochają Teatr Narodowy i tych, którzy będą kochać teatr i będą kochać Teatr Narodowy - mówi Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie.

Projekt o dobrych stronach pandemii

Z kolei dzisiaj od godz. 18.00 na profilach Teatru Wielkiego w Łodzi można obejrzeć premierę wirtualnego projektu baletowego "Odrodzenie". Miniaturę choreograficzną do muzyki Łukasza Skoniecznego stworzyła w sposób zdalny Bogumiła Szaleńczyk.

- Do mojego projektu "Odrodzenie" podeszłam w sposób pokazujący dobre strony pandemii. Na szczęście takie też są. Pomimo ogromnych strat, jakie odnosimy, oddycha i odpoczywa nasza planeta. Chciałam zwrócić uwagę, że pierwszy krok do bardziej ekologicznego życia został wykonany. Byłoby fantastycznie, gdyby można było utrzymać taką tendencję - przekazuje Bogumiła Szaleńczyk.

Rodzynki, migdały i niguny

Jak co tydzień wydarzenia online przygotował Teatr Żydowski. - W środę (27.05) o godz. 20.00  drugi odcinek z cyklu "Rodzynki z migdałami" (…). Potem 28 maja o godz. 20.00 trzeci odcinek z cyklu "Spotkanie z muzyką żydowską", który cieszy się powodzeniem i zainteresowaniem. Odcinek wypełnią niguny, czyli rodzaj śpiewu grupowego - komentuje kierownik literacki teatru Remigiusz Grzela.

"Bitwa Warszawska 1920"

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę (30.05) udostępni kolejny odcinek teatralnego serialu pt. "Zamknięci w teatrze". Dzień później o godz. 19.00 Narodowy Stary Teatr pokaże swoje głośne przedstawienie "Bitwa Warszawska" w reżyserii Moniki Strzępki.

Repertuar online dla dzieci

Przyszły teatralny tydzień rozpocznie się od świętowania Dnia Dziecka. Z tej okazji Teatr Polski w Warszawie przygotował dwie propozycje dla najmłodszych. Od 1 czerwca prezentowana będzie online rejestracja spektaklu "Pinokio", a od 6 czerwca udostępnione zostanie aktorskie czytanie "Króla Maciusia I".

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 27.05.2020 

Godzina emisji: 17.20

DS

Czytaj także

Orły 2020. Które filmy powalczą o zwycięstwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 17:47
Podczas ogłoszenia nominacji do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły niespodzianek nie było. Konkurencję zdeklasował film w reżyserii Jana Komasy "Boże Ciało". Obraz powalczy o statuetki w aż 15 kategoriach. Jakie tytuły rywalizują o zwycięstwo w kategorii na najlepszy film?
rozwiń zwiń