Kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 18:18
- Już dzień lub 2 dni przed wystąpieniem objawów, osoba zakażona może być zakaźna dla innych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Gańczak. Kiedy koronawirus jest najbardziej aktywny?
Audio
  • Kiedy wirus jest najbardziej aktywny? (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Zakaźność u takiej osoby utrzymuje się jeszcze od 7 do 12 dni od momentu wystąpienia pierwszych objawów wirusa SARS-CoV-2. Ten okres dotyczy jednak osób, które mają objawy średnio nasilone. - W przypadkach, kiedy objawy są już mocno nasilone oraz w ciężkich to taka osoba może być zakaźna nawet przez 2 tygodnie do 3 tygodni - dodaje prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze.

Najbardziej zakażają osoby z objawami

- Najbardziej zakaźna jest osoba objawowa z temperaturą i kaszląca. Z tego względu, że jest w okresie dużej wiremii, a wirus wyprodukował się u niej w takiej ilości, że występuje wyraźna reakcja organizmu. W wytwarzanym aerozolu przy kaszlu czy kichnięciu wydalana jest duża ilość wirusa na zewnątrz - tłumaczy Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

Poza tym należy pamiętać, że zakażać mogą również osoby, które przechodzą koronawirusa bezobjawowo.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Goście: prof. Maria Gańczak (kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze), Marek Posobkiewicz (główny inspektor sanitarny MSWiA)

Data emisji: 2.06.2020 

Godzina emisji: 15.43

DS

Zobacz więcej na temat: koronawirus zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia COVID-19. Wirusolog: udało się ustabilizować liczbę zakażeń na niskim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 08:45
- W sytuacji, kiedy dzieli nas powyżej dwóch metrów od kolejnego człowieka, to noszenie maseczki jest groźniejsze od tego człowieka, natomiast kiedy idziemy do sklepu, gdzie przewija się kilkaset osób, to z maseczką jest się bezpieczniejszym - mówił w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii Narodowego instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
rozwiń zwiń