"1047 dla Zięby". Komandosi pomagają poszkodowanemu weteranowi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 17:35
W tej akcji trzeba mieć wrażliwe serce i jednocześnie być prawdziwym twardzielem. Tacy właśnie są komandosi, którzy pokonują na kajakach Wisłę, aby pomóc swojemu koledze. Piotr Ziębakowski "Zięba" z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej mocno ucierpiał w pożarze domu. Aby powrócić do zdrowia, musi przejść operację w zagranicznej klinice.
Audio
  • Akcja charytatywna dla weteryna z Afganistanu (Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Pod koniec maja, dokładnie w Dniu Weterana, grupa komandosów wyruszyła w długą i trudną drogę kajakami po Wiśle w ramach charytatywnej akcji "1047 dla Zięby".

- Podzieliliśmy to na trzy etapy. Pierwszy etap z Baraniej Góry do miejscowości Skoczów, który pokonaliśmy trekkingiem. Następnie w drugim odcinku ze Skoczowa do Zabrzegu biegliśmy półmaraton, a z Zabrzegu do Gdańska płyniemy kajakami. Pokonujemy dziennie około 70 kilometrów. Jest to ciężka robota, ponieważ cały czas mamy niesprzyjające warunki - mówi Damian Ligocki, były żołnierz 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego.

Potrzebne pieniądze na operację

Celem akcji "1047 dla Zięby" jest zwrócenie uwagi na problemy polskich weteranów oraz zebranie środków niezbędnych na leczenie, kurs dla niewidomych i sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie dla Piotra Ziębakowskiego.

- Piotrek był w Afganistanie i Talibowie po prostu wysadzili go w powietrze. Cała załoga została ewakuowana do kraju, stanął na komisji i orzeczono, że nic mu nie jest oraz że ma zero procent uszczerbku na zdrowiu. 11 listopada 2019 roku wybuchł pożar w jego domu, został poparzony w około 40 stopniach i podczas leczenia coś poszło nie tak z jego organizmem. W grudniu usunięto mu jedno oko, przy drugim miał przeszczep rogówki. Byliśmy wszędzie, ale diagnoza jest jedna: więcej nie da się zrobić - przekazuje Grzegorz Wydrowski, prezes Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM.

Fundacja znalazła zagranicą kliniki, które podjęłyby się operacji, ale potrzeba na to dużych środków finansowych.

Kolejny Everest

- Piotr jest żołnierzem naszej kompanii, więc naszym obowiązkiem było dołączyć, żeby wesprzeć akcję - przyznaje ppor. Dawid Grubelski z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, który określa "Ziębę" jako nieugiętego żołnierza i zawsze pozytywnie nastawionego do życia.

Z kolei Jarosław Włodarczyk, były żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca zauważa, że akcja "1047 dla Zięby" to nie tylko świetna inicjatywa, która przede wszystkim ma pomóc poszkodowanemu komandosowi, ale jednocześnie pozwala jej uczestnikom realizować siebie i szlifować charakter. - Jest to dla mnie kolejny Everest, na który się wspominam. Myślę, że zdobędę ten szczyt - dodaje.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Katarzyna Prętkowska

Data emisji: 11.06.2020 

Godzina emisji: 16.29

DS

Czytaj także

"Kluczowy dokument". Paweł Mucha o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 09:11
- Mamy do czynienia z kluczowym dokumentem strategii bezpieczeństwa państwa, ze wskazaniem - bardzo mocnym - że działamy w oparciu o silne państwo i modernizację polskich Sił Zbrojnych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.
rozwiń zwiń