Nie chcesz zachorować na raka? Rzuć palenie, pamiętaj o diecie i sporcie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 18:03
Jak wynika z badań, aż 90 proc. wszystkich przypadków nowotworów spowodowanych jest przez czynniki zewnętrzne. A to oznacza, że nasze zdrowie zależy od nas samych. Co zatem powinniśmy robić, żeby żyć długo i zdrowo?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Sebastian Duda/Shutterstock.com

Jak Polacy dbają o swoje zdrowie? - Przede wszystkim regularnie jeżdżę na rowerze, około godzinę dziennie. Profilaktycznie albo nie opalam się zbyt długo, albo zakrywam pieprzyki plasterkami - mówi nasz słuchacz.

Inni słuchacze starają się zwracać uwagę na sposób odżywania, jak i jeść dużo warzyw oraz owoców czy ograniczać jedzenie mięsa. Twierdzą, że warto też rzucić palenie, żeby zapobiec powstawaniu nowotworów lub zminimalizować ryzyko ich występowania.

Posłuchaj
04:13 _PR1_AAC 2020_06_24-15-24-24.mp3 W jaki sposób zminimalizować zagrożenie rakiem? (Ekspres Jedynki)

Papierosy główną przyczyną nowotworów

- Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 90 proc. wszystkich przypadków nowotworów powodowanych jest przez czynniki zewnętrzne, czyli takie, na które mamy wpływ, możemy je modyfikować czy nawet eliminować. Mówimy tutaj o dymie tytoniowym, który jest główną przyczyną chorób nowotworowych, ponieważ w Polsce ¼ dorosłych Polaków ciągle pali papierosy. Wśród innych czynników na pewno możemy wymienić aktywność fizyczną, a właściwie jej brak - twierdzi dr Paweł Koczkodaj z Centrum Onkologii.

Palenie papierosów to główny czynnik powodujący raka płuca. Pamiętaj, że paląc narażasz siebie i swoje otoczenie....

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Czwartek, 21 listopada 2019

Zadbaj o prawidłowe odżywianie

Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednia dieta. Nasze codziennie posiłki powinny składać się głównie z warzyw i owoców.

- Połowę naszego talerza powinny zajmować warzywa i owoce. Są one źródłem błonnika. Te produkty zawierają wiele korzystnych związków o działaniu przeciwnowotworowym. Z kolei ¼ talerza powinny stanowić produkty zbożowe, ale te z pełnego przemiału, czyli razowy makaron, ciemne pieczywo razowe, grahamki i kasze. W ostatniej ćwiartce talerza powinno się znaleźć białko, czyli chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, orzechy, produkty mleczne i jaja - przekazuje dr Katarzyna Wolnicka z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

⚠️ Nadwaga i otyłość mają wpływ na Twoje zdrowie. Zwiększają m.in. ryzyko zachorowania na różnego rodzaju...

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Mniej alkoholu, więcej badań

Dodatkowo warto ograniczyć spożywanie alkoholu, a najlepiej zachować abstynencję, co znacznie zmniejszy ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku czy wątroby. Nawet niewielka ilość alkoholu zwiększa ryzyko niektórych nowotworów. Warto również pamiętać o regularnej profilaktyce, ponieważ badania przesiewowe pomagają wykryć część nowotworów jeszcze przed pojawieniem się objawów.

Audycja została zrealizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej i jest finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 15.24

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"1047 dla Zięby". Komandosi pomagają poszkodowanemu weteranowi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 17:35
W tej akcji trzeba mieć wrażliwe serce i jednocześnie być prawdziwym twardzielem. Tacy właśnie są komandosi, którzy pokonują na kajakach Wisłę, aby pomóc swojemu koledze. Piotr Ziębakowski "Zięba" z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej mocno ucierpiał w pożarze domu. Aby powrócić do zdrowia, musi przejść operację w zagranicznej klinice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsce grozi stepowienie. Niezbędna jest retencja

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 18:17
17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. W jaki sposób świat próbuje radzić sobie z tym problemem? Między innymi Izrael poprzez odsalanie mórz, natomiast Australia budując ogromne zbiorniki retencyjne. Polsce z powodu nasilających się zmian klimatu grozi jednak przede wszystkim... stepowienie.
rozwiń zwiń