Zaśpiewaj #JednymGłosem dla Powstańców. Akcja Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 17:29
Od 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzieli nas niewiele ponad miesiąc, ale już teraz warto pomyśleć nad upamiętnieniem wydarzeń z 1944 roku i zaśpiewaniem w wyjątkowy sposób "Pałacyku Michla". Do 28 czerwca można wziąć udział w akcji Muzeum Powstania Warszawskiego #JednymGłosem.
Także młodsze pokolenie pamięta o Powstaniu Warszawskim
Także młodsze pokolenie pamięta o Powstaniu WarszawskimFoto: Ewkaphoto / shutterstock

Każdy z nas może zaśpiewać w chórze, wystąpić w teledysku i jednocześnie złożyć dowód pamięci. Wystarczy tylko wziąć udział w akcji #JednymGłosem i nagrać swoje wykonanie jednej z najpopularniejszych piosenek z czasów Powstania Warszawskiego - "Pałacyku Michla". Wirtualny chór oraz teledysk zostaną stworzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego z nagrań uczestników wirtualnej akcji.

Czerpmy z lekcji, którą dali nam Powstańcy – że łatwiej żyć, przetrwać, gdy jest się razem. Że jedną z najważniejszych...

Opublikowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Sobota, 20 czerwca 2020

76. rocznica będzie inna niż zwykle

- W tym roku z powodu przepisów nie będziemy mogli być obecni fizycznie i nie będzie tego największego spotkania, jakim były obchody Powstania Warszawskiego na Placu Piłsudskiego. Będziemy śpiewać online przed telewizorami i ekranami komputerów (…). Ta akcja jest właśnie wstępem do tego, żeby powiedzieć, że również 1 sierpnia wieczorem, będziemy razem śpiewać jak co roku, chociaż tym razem pierwszy raz zdalnie - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pamięć o wydarzeniach z 1944 roku jest też zobowiązaniem kolejnych pokoleń Polaków.

Posłuchaj
03:52 2020_06_25 16_16_58_PR1_Ekspres_Jedynki.mp3 Zaśpiewaj dla Powstańców "Pałacyk Michla" (Ekspres Jedynki)

Wybrano "Pałacyk Michla"

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało z rodzinną Grot Orkiestrą podkład muzyczny pod "Pałacyk Michla". Dlaczego zdecydowano się akurat na ten utwór?

- "Pałacyk Michla" jest piosenką, która powstała w czasach Powstania Warszawskiego. To jest zapis radości pierwszych dni Powstania. Tej nadziei na to, że niemożliwe może stać się możliwe. A do tego jest to piosenka skoczna, łatwa do zaśpiewania (…). Trochę jest też tak, że wybraliśmy tę piosenkę, aby pokazać Powstańcom, że uczymy się od nich tego, żeby być wesołymi, radzić sobie z problemami i walczyć z tą sytuacją, która kładzie się cieniem na współczesny świat. Wiemy, że oni mieli naprawdę trudniej - tłumaczy Jan Ołdakowski.

🙋‍♂ Tomasz Wolny ma dla Was wiadomość: nagrajmy wspólnie teledysk do piosenki "Pałacyk Michla" i złóżmy w ten sposób...

Opublikowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Środa, 24 czerwca 2020

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Materiał: Małgorzata Raducha

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Narodowego)

Data emisji: 25.06.2020 

Godzina emisji: 16.16

DS

Czytaj także

Smutek i optymizm powstańczych historii w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 21:43
- W historiach Powstania Warszawskiego z jednej strony jest dramat, koszmar, a z drugiej często tych ludzi spotyka coś dobrego. Tak jest właśnie w emblematycznej historii utworu "Alunia" - opowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc Powstańcom Warszawskim w czasach epidemii? Wystarczy zadzwonić

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:45
76 lat temu stawali oko w oko z wrogiem i narażali swoje życie każdego dnia. Dziś, jako osoby starsze Powstańcy Warszawscy są szczególnie narażeni na śmiertelne działanie koronawirusa. 
rozwiń zwiń