17. Festiwal Warszawa Singera już za miesiąc. Wiemy, kto wystąpi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 12:55
22 sierpnia rozpocznie się XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W tym roku jego formuła zmieni się jednak ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i wydarzenia będą także transmitowane online. Jak będzie wyglądał program corocznego święta kultury żydowskiej?
Shulem Lemmer podczas koncertu kantoralnego chóru Kolot Israel pod dyrekcją Yakova Rotnera na Festiwalu Warszawa Singera w 2018 roku
Shulem Lemmer podczas koncertu kantoralnego chóru Kolot Israel pod dyrekcją Yakova Rotnera na Festiwalu Warszawa Singera w 2018 rokuFoto: Jakub Kamiński / PAP

- Większość festiwalu w tym roku odbędzie się online (…). Dla bardzo niewielkiej garstki osób, w porównaniu do corocznej edycji, będzie istniała możliwość wzięcia czynnego udziału w wydarzeniach na żywo - mówi Dawid Szurmiej, dyrektor ds. projektów audiowizualnych festiwalu. - Odwołanie festiwalu byłoby ostatecznością. Jest to pewnego rodzaju tradycja, którą kultywujemy każdego roku i którą chcemy kultywować. Skoro możemy robić to w sposób cyfrowy i dać ludziom dostęp do tego, to dlaczego nie? - dodaje.

Wydarzenia będą transmitowane w mediach społecznościowych i na stronie festiwalu. Jak zapowiadają organizatorzy, udział w nich będzie bezpłatny.


Posłuchaj
03:56 _PR1_AAC 2020_07_20-15-45-10.mp3 Przed nami kolejna edycja Festiwalu Warszawa Singera (Ekspres Jedynki)

Kto wystąpi?

Festiwal odbędzie się od 22 do 30 sierpnia i rozpocznie się koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków.

- Najprawdopodobniej na żywo w synagodze pojawi się tylko jeden kantor, który przyjedzie z Niemiec, a nie z Izraela. W tej chwili pracujemy nad formułą połączenia się z kantorami i zrobienia tego w wersji online, tak aby kantory były z nami obecne za pomocą streamingów. Mamy nadzieję, że koncert będzie tak wspaniały jak co roku. Jeśli jednak będzie tylko jeden kantor, pojawi się jeszcze z innymi muzykami towarzyszącymi i na pewno nie ucierpi na walorach artystycznych - przekazuje Hanna Pałuba, kierownik produkcji festiwalu.

#17FestiwalWarszawaSingera - to już tak niedługo... Nie możemy się doczekać! 😊 A Wy?

Opublikowany przez Festiwal Warszawa Singera Czwartek, 16 lipca 2020

W programie festiwalu znalazły się także spektakle Teatru Żydowskiego, czytanie poezji przez Danutę Stenkę i Zbigniewa Zamachowskiego oraz koncerty. Przed publicznością wystąpią: Jan Młynarski, Włodek Pawlik, zespół Kroke, Mikołaj Trzaska, Francesco Bruno oraz Kayah, która zagra koncert finałowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 15.45

DS

Czytaj także

Wkrótce otwarcie teatrów. Jakie przedstawienia do tego czasu zobaczysz online?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 18:29
Od 6 czerwca teatry będą miały możliwość ponownego otwarcia się dla widzów. Widownia będzie mogła być wypełniona w połowie, a publiczność będzie musiała mieć założone maseczki. Do tego czasu jednak teatry będą oferowały spektakle online.
rozwiń zwiń