Największa impreza góralska w kraju - rusza 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 09:00
57. Tydzień Kultury Beskidzkiej odbędzie się w dniach 25 lipca - 2 sierpnia pod hasłem "Trwajmy w tradycji". Z uwagi na pandemię koronawirusa wydarzenie zmieniło swoją formułę - część imprez przeniosła się do internetu.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: TKB/Wiesław Łysakowski

Posłuchaj
03:54 [ PR1]PR1 (mp3) 22 lipiec 2020 15_44_07.mp3 Największa impreza góralska w kraju - rusza 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej (Ekspres Jedynki)

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jeden z najważniejszych, najstarszych i największych festiwali w Europie prezentujących najlepsze projekty muzyczne i wykonania czerpiące ze sztuki ludowej, zwłaszcza góralskiej. Wydarzenia będą się odbywały równocześnie w ośmiu miejscowościach - Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim oraz Ujsoły, Jabłonków i Istebna. 

Część wydarzeń online

- Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się 25 lipca. Każda z miejscowości ma swój program. W Wiśle, Szczyrku i Żywcu przez dwa weekendy wystąpią zespoły w koncertach plenerowych, na żywo. Trebunie-Tutki pojawią się na inauguracji w Wiśle. Poza tym na stronie internetowej tkb.art.pl i w mediach społecznościowych będzie można codziennie oglądać dwie transmisje - o godz. 18.00 i 20.00 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka.

O godz. 18.00 będzie można usłyszeć dużo muzyki tradycyjnej. Będą to zarówno zupełnie nowe materiały, jak i archiwalne. W ich realizacji brały udział regionalne zespoły folklorystyczne. Prezentacje nagrywano w pięknych górskich plenerach albo skansenach. Pojawią się również: wywiady z ludźmi TKB, lekcja gwary, co nieco o strojach, sztuce ludowej, tradycyjnych instrumentach, kuchni regionalnej, odrobina poezji, a nawet płonąca huda. 

O godz. 20.00 emitowane będą koncerty zespołów polskich i zagranicznych, które w ciągu ostatnich trzech lat brały udział w jednym z dwóch TKB-owskich konkursów, czyli w Festiwalu Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych.

Rekordowa liczba zgłoszeń

- W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywa się równocześnie kilka imprez, ale najważniejsze to 51. Festiwal Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Na to pierwsze wydarzenie online wpłynęła w tym roku rekordowa liczba zgłoszeń - 148. To konkurs prawdziwej tradycyjnej muzyki i śpiewu. Kto w tym roku zdobędzie Złote Żywieckie Serca dowiemy się 2 sierpnia podczas wirtualnego koncertu laureatów - wskazał Trebunia-Tutka.

Rozmówca Michała Montowskiego podkreślił, że Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedyny taki tydzień w Beskidach, w górach, który trwa dziewięć dni a każdego dnia na zainteresowanych czeka wiele atrakcji. Oprócz muzyki będą też jarmarki, w tym Targi Sztuki Ludowej w Żywcu, oraz warsztaty rękodzieła, m.in. rzeźby w drewnie, malarstwa na szkle, budowy instrumentów ludowych, haftu. Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń.

Profil: Tydzień Kultury Beskidzkiej

 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Michał Montowski

Data emisji: 22.07.2020 

Godzina emisji: 15.45

kk

Czytaj także

"Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników" - wystawa w Muzeum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 09:20
Niedługo po otwarciu wystawa została zamknięta (tak jak i cała placówka) z powodu pandemii koronawirusa. W trakcie kwarantanny, w wersji online, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Teraz znów można ją zobaczyć "w realu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 30 spektakli muzycznych i teatralnych w ramach Lubuskiego Lata Teatralnego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:39
"Lubuskie Lato Teatralne 2020" to wakacyjny projekt Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, w ramach którego teatr gra swoje najlepsze przedstawienia na trzech plenerowych scenach. Po przerwie spowodowanej koronawirusem artyści z Lubuskiego Teatru powrócili na scenę.
rozwiń zwiń