Odpoczynek w lesie? Spróbuj przenocować "na dziko"!

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 12:51
Lasy Państwowe wyznaczyły kolejne obszary, na których fani bushcraftu i surwiwalu mogą przenocować "na dziko". Mapa tych miejsc powiększyła się m.in. o tereny Nadleśnictwa Piwniczna. Jakich zasad należy przestrzegać, aby rozpocząć swoją przygodę z biwakowaniem w lesie?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay

Miłośnicy natury mogą korzystać z kolejnych obszarów pilotażowych przeznaczonych do biwakowania w lesie "na dziko". Jednym z nich są tereny Nadleśnictwa Piwniczna, które graniczą ze Słowacją oraz rzeką Poprad. Dominuje tam drzewostan jodłowo-bukowy.

- Korzystaliśmy z takiego biwakowania w okolicy Piwnicznej i Muszyny. Byliśmy tam w trójkę, razem z moim mężem i naszym przyjacielem. Spaliśmy w pięknych miejscach i łączyliśmy to z naszymi wakacjami w górach - zachwala pomysł Lasów Państwowych p. Karolina.

P. Karolina zwraca uwagę, że podczas tego typu wypoczynku najważniejsza jest przygoda, jak również nieznajomość terenu.


Posłuchaj
03:49 _PR1_AAC 2020_07_23-16-19-54.mp3 Na wypoczynek do lasu (Ekspres Jedynki)

Trzeba zgłosić pobyt

- Wystarczy najpóźniej w dniu, w którym chcemy rozpocząć wypoczynek, wysłać maila informacyjnego do Nadleśnictwa - tłumaczy Michał Wacławek, koordynator projektów w Nadleśnictwie Piwniczna. - Określającego ile jest osób i ile dni chcemy spędzić. Do 4 osób i do 2 dni po prostu zgłaszamy, po czym możemy udać się na wypatrzony fragment i cieszyć się czasem wolnym spędzonym na łonie natury - dodaje.

Mamy to! 5 nowych obszarów pilotażowych, w których można przenocować "na dziko". Niektóre z nich na terenach górskich...

Opublikowany przez Lasy Państwowe Piątek, 10 lipca 2020

Przestrzegajmy zasad

Obecnie w Polsce funkcjonuje 46 obszarów, na których możemy przenocować "na dziko". Ich łączna powierzchnia to 65 tysięcy hektarów.

- Każdy chętny do zanocowania "na dziko" musi zgodzić się na pewien regulamin. Wciąż nie można palić otwartego ognia w lesie ze względów bezpieczeństwa. Prosimy także wszystkich o zachowywanie zasad leśnego savoir-vivre, czyli staramy się nie zostawiać po sobie śladów swojej obecności i sprzątamy - przekazuje Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Poza tym nie można używać drzew, krzewów i innych roślin do budowy obozowiska, natomiast biwak należy rozbijać poza młodnikami.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej 

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 23.07.2020 

Godzina emisji: 16.19

DS

Czytaj także

Prośby i apele nie wystarczyły. Jest zakaz wstępu do lasów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 17:35
W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska. Ministerstwo tłumaczy, że decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.
rozwiń zwiń