Przyczyną większości wypadków nad wodą są m.in. alkohol, brawura i nieznajomość kąpielisk.
03:42 PR1_MPLS 2020_07_27-15-22-26.mp3 Bezpiecznie nad wodą (Ekspres Jedynki)
Do tragedii dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach. Najlepiej więc korzystać z tych, na których pracuje ratownik.
Najbardziej niebezpieczne są rzeki. - Ginie w nich ponad połowa ofiar utonięć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ratownik WOPR Jerzy Burski. - Rzeka nie patyczkuje się z nikim, prąd porywa każdego. Niezależnie od tego, czy umie pływać, czy nie - dodaje.
Obok brawury najczęstszą przyczyną utonięć pozostaje alkohol. - Spożywając alkohol nad wodą, nie odczuwamy tego, że on zmienia nasze zachowanie. Percepcja ryzyka jest zupełnie inna - mówi Rafał Halik z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny i dodaje, że najczęściej toną mężczyźni.
- Są to osoby powyżej 50. roku życia, a nie jak zazwyczaj nam się wszystkim wydaje - młodzi mężczyźni. Do większości utonięć dochodzi w jeziorach albo rzekach. W Bałtyku, który wydaje nam się szczególnie niebezpieczny, dochodzi do naprawdę niewielkiej liczby utonięć - zaznacza.
RCB apeluje!
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa co roku przypomina, że nie można pływać po alkoholu, ani wchodzić do wody po użyciu środków odurzających. RCB apeluje także, aby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a także, by wkładać kapok, będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym.
Ponadto RCB przestrzega także, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a także stosować się do poleceń ratownika.
W ubiegłym roku w Polsce utonęło 456 osób.
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Grzegorz Frątczak
Materiał: Patryk Michalski
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 15.22
Jedynka/IAR/PAP/kh