Rośnie liczba utonięć. Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 10:00
W Polsce w weekend utonęło 17 osób. Od początku sezonu, czyli od 1 kwietnia, życie nad wodą straciło już 196 osób. Co zrobić, żeby było bezpieczniej? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alicja neumiler

Przyczyną większości wypadków nad wodą są m.in. alkohol, brawura i nieznajomość kąpielisk.

Posłuchaj
03:42 PR1_MPLS 2020_07_27-15-22-26.mp3 Bezpiecznie nad wodą (Ekspres Jedynki)

 

Do tragedii dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach. Najlepiej więc korzystać z tych, na których pracuje ratownik.

Najbardziej niebezpieczne są rzeki. - Ginie w nich ponad połowa ofiar utonięć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ratownik WOPR Jerzy Burski. - Rzeka nie patyczkuje się z nikim, prąd porywa każdego. Niezależnie od tego, czy umie pływać, czy nie - dodaje. 

PAP

Obok brawury najczęstszą przyczyną utonięć pozostaje alkohol. - Spożywając alkohol nad wodą, nie odczuwamy tego, że on zmienia nasze zachowanie. Percepcja ryzyka jest zupełnie inna - mówi Rafał Halik z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny i dodaje, że najczęściej toną mężczyźni. 

- Są to osoby powyżej 50. roku życia, a nie jak zazwyczaj nam się wszystkim wydaje - młodzi mężczyźni. Do większości utonięć dochodzi w jeziorach albo rzekach. W Bałtyku, który wydaje nam się szczególnie niebezpieczny, dochodzi do naprawdę niewielkiej liczby utonięć - zaznacza.

PAP

RCB apeluje!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa co roku przypomina, że nie można pływać po alkoholu, ani wchodzić do wody po użyciu środków odurzających. RCB apeluje także, aby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a także, by wkładać kapok, będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym.

Ponadto RCB przestrzega także, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a także stosować się do poleceń ratownika. 

W ubiegłym roku w Polsce utonęło 456 osób. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 27.07.2020 

Godzina emisji: 15.22

Jedynka/IAR/PAP/kh

Zobacz więcej na temat: woda WOPR lato