Jak zrobić dobre zdjęcie podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 11:45
Ustaw się przodem, a może nie - bokiem! Uśmiechnij się! Wciągnij brzuch! W Programie 1 Polskiego Radia szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak zrobić idealne zdjęcie, które będzie piękną pamiątką z wakacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GaudiLab/shutterstock.com

Jak zaznaczyła fotograf wizerunkowy Weronika Markiewicz, zdjęcia z wakacji to przede wszystkim radość i entuzjazm, dlatego uśmiech to podstawa. - Zapraszajmy do wspólnych zdjęć naszych towarzyszy podróży - rodzinę i przyjaciół. Razem jest weselej, nie tylko na zdjęciach - wskazała.

Jak jeszcze można okazać radość i entuzjazm? Ciekawe efekty przynosi pozowanie "w ruchu". - Wszelkie podskoki, ręce w górze są mile widziane - powiedziała Markiewicz i dodała, że jeśli chcemy zrobić fajne zdjęcie z podskokiem warto ustawić się lekko bokiem do obiektywu, by było widać całe nasze zgięte nogi i by uniknąć efektu urwanych kończyn pod kolanem. 

Jeśli już o nogach mowa... Jak "wydłużyć się" na fotografii? Wystarczy, że osoba, która nas fotografuje "cyknie" zdjęcie trzymając aparat nieco niżej i kierując obiektyw lekko do góry. Osoby, które nie zdążyły z "formą plażową" na lato mogą się poratować przyjęciem odpowiedniej pozy. - Polecam ustawić sylwetkę bokiem i mocno skręcić tułów w stronę obiektywu podpierając dłoń na biodrze - wytłumaczyła Markiewicz. 

Specjalistka poradziła: jeśli chcemy wyglądać szczupło nie zapominajmy o prostych plecach, ściągniętych łopatkach i brodzie uniesionej lekko ku górze. - Dzięki temu będziemy się prezentować na zdjęciach jako atrakcyjne i pewne siebie osoby - stwierdziła.


Posłuchaj
03:04 [ PR1]PR1 (mp3) 28 lipiec 2020 15_45_01.mp3 Jak zrobić dobre zdjęcie podczas wakacji? (Ekspres Jedynki)

. 
Viachaslau Govorkov/shutterstock.com
Jak uniknąć głupich min zachowując twarz?

Na zdjęciach z wakacji najważniejsi są ludzie, potem zabytki i piękna przyroda. Dlatego róbmy je tak, aby niebo lub chodnik nie zajmowały nam połowy kadru. Starajmy się unikać fotografii typu mikroskopijny człowiek na tle okazałej budowli. Jak pokazać jednocześnie zabytek i zaprezentować siebie? Trzeba ustawić się tak, by objąć zabytek. Wówczas osoba fotografowana powinna wejść w kadr, blisko obiektywu (uwaga - trzeba się pilnować, by nie przysłonić całej budowli).

Pozując do zdjęcia nie ustawiajmy się na wprost słońca. Będzie nas ono razić i wyjdziemy z przymrużonymi oczami. Jeśli z uwagi na usytuowanie zabytku, na którego tle chcemy się uwiecznić, nie możemy stanąć inaczej, od pomarszczonego czoła i głupich min uratują nas okulary przeciwsłoneczne, które dodatkowo wzmocnią wakacyjny klimat fotografii. 

Pamiętajmy jednak, że światło ma ogromne znaczenie. Powinniśmy ustawiać się do zdjęć tak, aby jednak nasza twarz znalazł się w zasięgu światła słonecznego. - Jeśli robimy zdjęcie o zmroku lub w nocy szukajmy jakiegoś źródła światła, choćby lampy ulicznej czy światła z wystawy sklepowej. Fotografowanie w opozycji do źródła światła najczęściej skutkuje zacienionymi twarzami - wyjaśnił fotograf Krzysztof Kulesza.

. 
Nicoleta Ionescu/shutterstock.com

Pamiętajmy! Zaraz po powrocie z wakacji zróbmy kopię zapasową zdjęć po to, by cieszyć się nimi nawet w przypadku awarii sprzętu.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Mateusz Drozda

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 28.07.2020 

Godzina emisji: 15.45

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotografia koncertowa. Jak oddać emocje tysięcy fanów na zdjęciu?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 20:02
Bez niego wiele młodych par nie wyobraża sobie ślubu i wesela. Bywa również zapraszany na chrzciny, komunie, dni tuż po zaręczynach. Robienie zdjęć dzięki smartfonom niby stało się czymś powszechnym, ale jednak umiejętności profesjonalnych fotografów są wciąż w cenie. Jak je rozwijać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak fotografować jedzenie? Najpierw wizja, potem aplikacje

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 11:00
W czasach Instagrama każdemu z nas zależy, żeby zdjęcia, które udostępniamy na profilu, były jak najbardziej atrakcyjne. A co oglądamy w sieci najchętniej? Zdjęcia jedzenia. 
rozwiń zwiń