Komiks o bohaterskich pocztowcach z Gdańska. Walczyli z niemieckim agresorem

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 10:54
"Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" - pod takim tytułem Muzeum II Wojny Światowej wydało kolejny komiks przedstawiający bohaterskie losy Polaków przeciwstawiających się niemieckiej agresji na terenie Gdańska. - Ta historia jest przede wszystkim mroczna z powodu jej bardzo tragicznego zakończenia - zdradza autor komiksu Mariusz Wójtowicz-Podhorski.
Kadr z dokumentalnego filmu niemieckiego Feldzug in Polen przedstawiający szturm Niemców na gmach Poczty Polskiej w Gdańsku pod osłoną samochodu pancernego Steyr ADGZ
Kadr z dokumentalnego filmu niemieckiego "Feldzug in Polen" przedstawiający szturm Niemców na gmach Poczty Polskiej w Gdańsku pod osłoną samochodu pancernego Steyr ADGZFoto: Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa / NAC

Posłuchaj
04:18 PR1_MPLS 2020_09_01-16-26-55.mp3 Oficjalna prezentacja komiksu wojennego "Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" (Ekspres Jedynki)

We wtorek (1.09) w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się prezentacja komiksu Jacka Przybylskiego i Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego "Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku".

- Historia o obronie Poczty Polskiej jest konsekwencją pierwszego komiksu, który stworzyłem w 2004 roku, czyli "Westerplatte: załoga śmierci". Ten epizod obrony był zaznaczony właśnie w pierwszym tomie, stąd drugi tom był tego konsekwencją - opowiada Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

Pokazali tragiczne losy pocztowców

Autor komiksu jest zdania, że historia przedstawiona w komiksie ma przystępną, ale też nielekką formę i jest skierowana do osób, które prawdopodobnie nie sięgną do filmu czy grubych książek.

- Historia zaczyna się w chwili, kiedy polscy pocztowcy przygotowują się do spodziewanego ataku. Pokazujemy w komiksie, w jaki sposób Polacy byli szykanowani na ulicach Gdańska czy jak szykanowani byli sami pocztowcy. Przedstawiamy też, w jaki tajny sposób była dozbrajana placówka pocztowa w Wolnym Mieście Gdańsku. Jest to dość długi wstęp, zanim nastąpi epizod obrony - przekazuje Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

Publikacja jest czarno-biała i jak okazuje się, jest to celowy zabieg. Mariusz Wójtowicz-Podhorski twierdzi, że historia obrony Poczty Polskiej była właśnie czarno-biała, jak również przede wszystkim mroczna ze względu na jej tragiczne zakończenie.

W przygotowaniu wydanie drugie! 🇵🇱 Premiera: 2020 rok.

Opublikowany przez Komiks Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku Czwartek, 6 lutego 2020

Komiks stał się kapsuła czasu

Komiks został opatrzony dodatkiem historycznym autorstwa dr. Marcina Kłodzińskiego. W artykule, wzbogaconym zdjęciami archiwalnymi, autor odnosi się do wydarzeń jeszcze sprzed II wojny światowej, krok po kroku opisując realia panujące wówczas w Wolnym Mieście Gdańsku.

- Przede wszystkim po ten komiks powinni sięgnąć gdańszczanie, aby przyswoić sobie te historie i nie przechodzić obojętnie chociażby obok tego budynku. Można powiedzieć, że jest to taka kapsuła czasu, żeby wiedzieć, co działo się wokół tego budynku, a szczególnie w środku czy też co stało się z pocztowcami i gdzie oni w tej chwili leżą. Może też pojawi się taka refleksja, aby pojechać na groby tych pocztowców i zapalić znicz - dodaje Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Aleksandra Nietopiel

Gość: Mariusz Wójtowicz-Podhorski (autor komiksu)

Data emisji: 1.09.2020 

Godzina emisji: 16.26

DS

Czytaj także

Konrad Guderski - pierwszy dowódca obrony Poczty Polskiej w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 05:00
Trwająca cały dzień obrona urzędników uzbrojonych w karabiny i granaty przeciwko regularnym, wspomaganym bronią pancerną jednostkom SS przeszła do legendy jako jeden z pierwszych akordów i zarazem zwiastun przyszłych zbrodni II wojny światowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: chcemy, by w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:02
- Współpracujemy regularnie i blisko z MON, żeby w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca - tak o przygotowaniach do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń