Co kryją warstwy ziemi Muranowa? Niezwykła instalacja przy Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 11:42
Instalację Artura Żmijewskiego i badaczki pamięci Zagłady, Zofii Waślickiej-Żmijewskiej, można od soboty oglądać na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Tematem instalacji są przedmioty wydobyte z ziemi na Muranowie podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscu budowy Muzeum.
Instalacja artysty Artura Żmijewskiego i badaczki pamięci Zagłady Zofii Waślickiej-Żmijewskiej na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Instalacja artysty Artura Żmijewskiego i badaczki pamięci Zagłady Zofii Waślickiej-Żmijewskiej na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj
03:21 _PR1_AAC 2020_09_02-15-39-07.mp3 Co kryją warstwy ziemi Muranowa? (Ekspres Jedynki)

 

Dawne przedmioty codziennego użytku lub ich szczątki - sztućce, nożyce krawieckie, okulary, ceramiczne kafle z podłóg i ścian. Względy konserwatorskie i bezpieczeństwa nie pozwalają na ich ekspozycję poza muzeum. Jak wyjaśniają twórcy, na zewnątrz można jednak wynieść ich zdjęcia, można pokazać filmy o nich. 

- Są trzy stoły ze zdjęciami zatopionymi w żywicy. Na każdym z nich są przedmioty codziennego użytku należące do osób, które przebywały w getcie - mówi Zofia Waślicka-Żmijewska. - Przedmioty zostały pogrzebane w ziemi po likwidacji getta i wydobyte przy budowie Muzeum - dodaje badaczka. 


#TuMuranów

Instalacja Artura Żmijewskiego i Zofii Waślickiej-Żmijewskiej jest zewnętrzną częścią trwającej w gmachu POLIN wystawy czasowej "Tu Muranów", na której przedstawiona jest niezwykła, wielowarstwowa historia Warszawy. Zwiedzający wystawę mogą zobaczyć kolejne wymiary minionych, obecnych i przyszłych losów miasta i jego mieszkańców. 

Wystawie towarzyszą wydarzenia z udziałem publiczności (spacery muranowskie, zwiedzanie z przewodnikiem), jak również te odbywające się online (oprowadzania kuratorskie, które Muzeum POLIN przypomina na swoim profilu facebookowym oraz na kanale YouTube).


***

Do 6 września trwa też drugi nabór przedmiotów i historii związanych z Muranowem, z których powstanie społeczna instalacja w holu głównym Muzeum POLIN. Organizatorzy zapraszają widzów do udostępniania pamiątek rodzinnych, dokumentów czy fotografii wraz z ich historiami, aby wspólnie tworzyć wystawę mówiącą zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości oraz przyszłości Muranowa.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Michał Montowski 

Data emisji: 3.09.2020 r. 

Godzina emisji: 15.47

IAR/ans 

Czytaj także

"Żydowskie serce Warszawy". Wystawa "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 18:32
Marta Dziewulska z Muzeum Historii Żydów Polin opowiadała w Polskim Radiu 24 o wystawie "Tu Muranów", poświęconej historii i współczesności dzielnicy Muranów, w której powstało również Muzeum Historii Żydów Polin.
rozwiń zwiń