"Odważnie podejmujący temat poronień". Na Śląsku powstał miniserial "6 mm"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:12
To pierwsza tego typu produkcja, która podejmując temat poronień, przełamuje tabu i oddaje głos kobietom i mężczyznom, którzy doświadczyli tego problemu. Miniserial "6 mm" powstał z inicjatywy i w wykonaniu małżeństwa aktorów Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - Agnieszki Radzikowskiej i Dariusza Chojnackiego. 
Pokaz specjalny serialu 6 mm, rozmowa z twórcami
Pokaz specjalny serialu "6 mm", rozmowa z twórcami Foto: Przemysław Jendroska/Teatr Śląski

Serial składa się z trzech odcinków, a każdy z nich to opowieść o innym spojrzeniu na stratę. Brak społecznej świadomości, strach przed reakcją otoczenia, stereotypy poprzez które postrzega się ten problem powodują, że wciąż pozostaje on tematem tabu.

Posłuchaj
01:58 _PR1_AAC 2020_09_07-16-43-05.mp3 "Odważnie podejmujący temat poronień". Na Śląsku powstał miniserial "6 mm" (Ekspres Jedynki)

 

Z najnowszych badań wynika, że co czwarta Polka roni, a zarówno kobiety jak i mężczyźni wciąż boją lub wstydzą się o tym mówić. 

- Zależało nam, żeby pokazać co jest niedopowiedziane w tym temacie - podkreśla Agnieszka Radzikowska. - W tym serialu nie ma wielkich łez, to przeżywanie chcieliśmy pokazać w środku, to co się dzieje między słowami i jak ten monolog wewnętrzny między nimi tworzy się w trudnej sytuacji - dodaje. Temat utraty dziecka twórcy pokazują nie tylko z kobiecej perspektywy. - Sam tego doświadczyłem i o tym jest trzeci odcinek. Mężczyzna w tej historii jest trochę z boku i tak wszyscy zadają sobie pytanie, co on myśli, co czuje i w jaki sposób może pomóc kobiecie z własnej perspektywy. To jest historia dwojga ludzi mimo wszystko - mówi Dariusz Chojnacki. 

źródło: Teatr Śląski/Youtube


Serial jest dostępny nieodpłatnie na stronie oraz na internetowych profilach Teatru Śląskiego. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 7.09.2020r. 

Godzina emisji: 16.43

teatrslaski.art.pl/ans