Maseczki w sklepach. Trwają kontrole Sanepidu i policji

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 14:30
Od strony prawnej sytuacja jest jasna. Klienci przebywający w sklepach muszą mieć zasłonięte usta i nos. Z kolei obsługa sklepów ma obowiązek udostępniania płynów do dezynfekcji rąk. Z dotrzymaniem tych zasad bywa jednak różnie. Jak wtedy reagują pracownicy inspekcji sanitarnej oraz funkcjonariusze policji?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: eldar nurkovic/shutterstock

Posłuchaj
04:16 2020_09_15 16_18_49_PR1_Ekspres_Jedynki.mp3.mp3 Kontrole w sklepach. Klienci przestrzegają zasad bezpieczeństwa? (Ekspres Jedynki)

Takie patrole można spotkać m.in. w sklepach, zakładach fryzjerskich czy centrach handlowych w Elblągu. Część sklepikarzy twierdzi, że większość osób podczas zakupów zakłada maseczki albo przyłbice. Zdarzają się jednak przypadki, że klienci nie dbają o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i awanturują się, kiedy zwróci się im uwagę.

- Inspekcja sanitarna nie ma uprawnienia do legitymowania osoby fizycznej. Mamy ustalenia z policją, że jak idzie pracownik inspekcji sanitarnej i funkcjonariusz policji, to następuje podział ról. Policja zajmuje się klientami, natomiast my odpowiadamy tylko i wyłącznie za samą organizację dotyczącą obiektu i personelu - mówi Marek Jarosz, powiatowy inspektor sanitarny.

Mandaty dla awanturujących się

Sanepid potwierdza, że w większości personel i klienci przestrzegają zasad bezpieczeństwa. - Jeżeli są jakieś drobne odstępstwa, na razie ograniczamy się do pouczeń (…). Gruby kaliber zostawiamy sobie na koniec - twierdzi Marek Jarosz.

- Kontrolujemy sklepy osiedlowe i duże markety, od fryzjera po centralna handlowe. Policjanci absolutnie nie spiszą się z karaniem i pouczają mieszkańców. Zdarzają się także mandaty, ale to w sytuacjach kiedy ktoś ewidentnie lekceważy zasady bezpieczeństwa. Codziennie policjanci z Elbląga przeprowadzają około 40 takich kontroli - tłumaczy Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej komendy policji.

Grozi 500 zł

Warto wiedzieć, że w przypadku kontroli i braku maseczki czy przyłbicy mandat może wynieść 500 zł. Od początku sierpnia zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z noszenia osłon zwolnione są jedynie osoby niepełnosprawne intelektualnie i chore psychicznie.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mateusz Drozda

Autor materiału: Mira Stankiewicz

Data emisji: 15.09.2020 

Godzina emisji: 16.18

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus na książkach z biblioteki. Prawda czy fałsz?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 17:27
Czy koronawirusem można zakazić się poprzez dotknięcie książki z biblioteki? Dlaczego odkażanie maseczek w mikrofalówce nie jest dobrym pomysłem? Na te pytania odpowiadają w Programie 1 Polskiego Radia nasi eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w magistracie. Jak urząd pracuje bez burmistrza?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 17:00
W Kazimierzu Dolnym Urząd Miasta przeszedł na pracę zdalną, a bezpośrednia obsługa mieszkańców została zawieszona. To konsekwencja wykrycia u burmistrza i jego zastępcy koronawirusa. Jak obecnie funkcjonuje magistrat, w którym wykryto COVID-19?
rozwiń zwiń